Spotkanie z Patrycją Sasnal
5 grudnia uczniowie warszawskich programów edukacyjnych wzięli udział w spotkaniu z arabistką i ekspertką Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dr Patrycją Sasnal.
Spotkanie poświęcone było konsekwencjom wojny w Syrii, w szczególności sytuacji ludności cywilnej i kryzysowi uchodźczemu, z którym radzą sobie państwa ościenne takiej jak Liban, Turcja oraz Unia Europejska. Mówiono również o genezie Państwa Islamskiego.
W celu wyjaśnienia obecnej sytuacji politycznej dr Patrycja Sasnal rozpoczęła od krótkiego zarysu historycznego. Kontekst obecnej sytuacji sięga wywołanej dekadę temu przez Zachód wojny w Iraku, która doprowadziła do frustracji rzeszy Irakijczyków i rozbudzenia nastrojów antyzachodnich. W tamtym okresie należy zdaniem gościa upatrywać zalążków fundamentalistycznego Państwa Islamskiego.
Późniejsze wydarzenia, czyli wybuch Wiosny Arabskiej w 2011 w krajach Północnej Afryki zapoczątkowały w Syrii bunt przeciw autorytarnej władzy Bashara Al-Assada. Destabilizację w Syrii wykorzystało rosnące w siłę Państwo Islamskie którego członkowie przedostawali się na terytorium Syrii przekształcając konflikt w krwawą wojnę domową, która w tej chwili trwa już prawie 5 lat.
Patrycja Sasnal zwróciła uwagę na dramat ludności cywilnej w tym konflikcie, dla której często jedynym wyjściem jest ucieczka z kraju. Najwięcej uchodźców przyjęły państwa ościenne, czyli Liban i Turcja, znacznie mniej osób trafia do UE.
Patrycja Sasnal przedstawiła też złożoną mozaikę etniczną i religijną, jaką stanowią mieszkańcy Syrii. Wśród wyznawców Islamu są zarówno szyici (np. Alawici), jak i sunnici (np. wyznawcy sufizmu), również chrześcijanie reprezentują co najmniej kilka odłamów. Syrię zamieszkują Arabowie, Kurdowie, Ormianie, Asyryjczycy, Grecy oraz grupy etniczno-religijne takie jak np. Druzowie.