Wyjazd do Krzyżowej grup gimnazjalnych programu „Przez współczesność do historii”.
W tym roku stypendyści programu "Przez współczesność do historii" z grup globalnej i europejskiej w ramach wyjazdu integracyjnego udali się do siedziby Fundacji dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. Temat przewodni stanowiły dzieje relacji polsko-niemieckich oraz sąsiedztwa w regionie, a także spory wokół pojęcia polityki historycznej.
Dzięki prowadzonym przez gospodarzy warsztatom nasi gimnazjaliści zapoznali się z pełną paletą postaw Niemców wobec reżimu hitlerowskiego, a szczególnie z działalnością grup opozycyjnych - Kręgu z Krzyżowej i organizatorów zamachu na Hitlera skupionych wokół pułkownika Stauffenberga.
Tematyczne zwiedzanie Wrocławia i Świdnicy pozwoliło nam przyjrzeć się bliżej złożonemu dziedzictwu regionu oraz dramatycznym przemianom wokół 1945 r., kiedy Śląsk po wielu wiekach wrócił pod władzę Polski, a zniknęli jego dawni, niemieccy mieszkańcy.
Najciekawszym, zdaniem młodzieży, punktem programu okazała się wizyta w kompleksie Riese, zagadkowym zespole podziemnych konstrukcji z czasów III Rzeszy. Tu oddaliśmy hołd zmuszanym do pracy więźniom oraz przekonaliśmy się, że praca historyka to również badanie prawdziwych tajemnic z przeszłości, wobec których czasem pozostajemy bezradni.
Poza integracją obu grup seminaryjnych wyjazd służył zachęceniu naszych stypendystów do postrzegania historii jako wielowątkowej, wieloperspektywicznej i zniuansowanej. W ten właśnie sposób będziemy teraz poruszali przez cały rok przewidziane w naszym programie problemy globalne i europejskie.