Media: narzędzie czy wyzwanie dla demokracji w Europie?
Fundacja Geremka została zaproszona na międzynarodowe spotkanie ekspertów w Brukseli na temat wykorzystania mediów we wspieraniu integracji. Podzielilismy się naszymi doświadczeniami ze Szkoly Równego Traktowania.
W czasach hazardu politycznego mniejszości stają się kozłami ofiarnymi dla populistycznych liderów. W imię wolności dyskursy rasistowskie są legitymizowane przez prawicowych wyborców i ich reprezentantów w strukturach władzy. Media potęgują stereotypy i mogą w znacznym stopniu promować negatywne postrzeganie, co jeszcze wzmacnia spolaryzowany dyskurs polityczny. Ale (nowe) media mogą być również narzędziem mobilizacji, uczestnictwa i zmian. Jak media służą do budowania demokracji i nowej narracji dla Europy? I jak poradzić sobie z mową nienawiści, rasizmem i niedostatecznym przedstawianiem mniejszości w mediach w Europie?
Celem spotkania zorganizowanego przez ENAR i Friedrich Ebert Stiftung UE Office było stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której międzynarodowi eksperci mogą wymieniać się swoimi pomysłami, zweryfikować ich lokalne i krajowe wyzwania, a także zainspirować się innymi inicjatywami i przykładami zaangażowania społeczności w innych krajach.
Wyklad otwierający poprowadził Paul Nemitz z komisji Europejskiej oraz Birgit Sippel z Parlamentu Europejskiego.