Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » "Węgierski syndrom Trianon" prof. Bogdana Góralczyka już w księgarniach

"Węgierski syndrom Trianon" prof. Bogdana Góralczyka już w księgarniach

Nakładem Wydawnictwa Akademickiego Dialog i pod patronatem naszej Fundacji ukazała się książka pt. "Węgierski syndrom Trianon" autorstwa prof. Bogdana Góralczyka.

Traktat w Trianon został zawarty w Wersalu 4 czerwca 1920 roku w konsekwencji porażki Austro-Węgier w I wojnie światowej, a na jego mocy Węgry utraciły znaczną część terytorium i ludności. Książka poświęcona jest konsekwencjom społecznym, politycznym, ustrojowym, gospodarczym i kulturowym tytułowego Syndromu Trianon dla narodu węgierskiego.

Prof. Bogdan Góralczyk jest politologiem i sinologiem z wykształcenia oraz hungarystą z zamiłowania. W latach 1991-1998 był zastępcą ambasadora RP na Węgrzech, a w latach 2003-2008 ambasadorem RP w Tajlandii. W latach 2016-2020 był dyrektorem Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem takich książek jak m.in. "Pekińska wiosna 1989. Narodziny ruchu demokratycznego w Chinach" (1999), "Węgierski pakiet" (2000), "Węgry. Transformacja pokomunistyczna 1990-2003" (2003), "Zmierzch i brzask. Notes z Bangkoku" (dwa wydania: 2009 i 2010), "Chiński feniks. Paradoksy rosnącego mocarstwa" (2009).

Książka ukazała się pod patronatem Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Tygodnika Przegląd, Res Publica Nowa, Nowa Konfederacja, Visegrad Insight.

Książkę można nabyć na stronach Wydawnictwa Dialog.