Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Książki: „Bronisław Geremek. Głos w Europie” i „Skuteczność i racja stanu. Z teki ministra spraw zagranicznych RP” dostępne online

Książki: „Bronisław Geremek. Głos w Europie” i „Skuteczność i racja stanu. Z teki ministra spraw zagranicznych RP” dostępne online

 

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Universitas, Fundacji Jean Monnet pour l’Europe w Lozannie oraz Wydawnictwa Akademickiego „DIALOG” udostępniamy wersję online dwóch książek poświęconych dorobkowi prof. Bronisława Geremka w obszarze polityki zagranicznej.

Książka „Bronisław Geremek. Głos w Europie” to polskie tłumaczenie książki „Une Voix en Europe”, wydanej przez Fundację Jeana Monneta na rzecz Europy (Fondation Jean Monnet pour l’Europe) w Lozannie. Obok niepublikowanych wcześniej w Polsce ostatnich przemówień i wywiadów Profesora, przynosi zbiór wspomnień, napisanych przez najbliższych przyjaciół i współpracowników B. Geremka. Książka prezentuje prof. B. Geremka w wielu wymiarach – wykładowcy i naukowca o światowej renomie, opozycjonisty, polityka, europejskiego męża stanu. Autorem wstępu „Wcielenia Bronisława Geremka” jest Adam Michnik. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Universitas w 2010 roku w serii „Biblioteka prof. Bronisława Geremka”. Udostępnienie książki jest możliwe dzięki uprzejmości Wydawnictwa i Fundacji Jean Monnet pour l’Europe w Lozannie.

Książka „Skuteczność i racja stanu. Z teki ministra spraw zagranicznych RP” została wydana w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Akademickiego „DIALOG”. Teksty składające się na ten tom pochodzą z lat 1998–2000 kiedy prof. Bronisław Geremek pełnił urząd ministra spraw zagranicznych RP. Są wśród nich wystąpienia na forum Sejmu RP, przemówienia, wywiady udzielane prasie polskiej i zagranicznej. Wśród opublikowanych tekstów znajduje się m.in. przemówienie prof. B. Geremka „Wolność i solidarność” wygłoszone podczas ceremonii wręczenia mu Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego w 1998 r. oraz przemówienie „Zbieżność losów, bliskość kresów” wygłoszone na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie podczas ceremonii nadaniu mu doktoratu honoris causa w 1999 r. Udostępnienie książki jest możliwe dzięki uprzejmości Wydawnictwa Akademickiego „DIALOG”.

Książki są DO POBRANIA W PDF poniżej KLIKAJĄC na wybrany obrazek (okładkę książki)