Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Sprostowanie do artykułu wpolityce.pl

Sprostowanie do artykułu wpolityce.pl

30 maja 2021 r. portal wpolityce.pl opublikował artykuł Jakuba Maciejewskiego „Lewicowo-liberalna wersja najnowszej historii Polski jest nie tylko zakłamana - ona jest zwyczajnie obrzydliwa, estetycznie - nie do przyjęcia”, w którym prof. Bronisław Geremek został nazwany „specjalistą od prostytutek w średniowieczu”.

W rzeczywistości badania naukowe prof. B. Geremka dotyczyły takich obszarów jak: relacje między wsią i miastem w Prusach krzyżackich, dzieje średniowiecznej kultury polskiej, dzieje „ludzi marginesu” we Francji, obraz Paryża w czasach François Villona. Jak podkreślał prof. Henryk Samsonowicz: „B. Geremek był uznanym ekspertem dziejów Zachodu. Badał dzieje jego największego miasta – Paryża. Bliskie były mu także problemy Prus krzyżackich, Rzeszy niemieckiej, Rzymu, Wenecji, Aragonii, Kastylii, Anglii. Sięgał i poza krąg Zachodu, na wschód kontynentu, do Nowogrodu Wielkiego, jako miejsca kontaktów wyznań, katolickiego i prawosławnego.”

Profesor B. Geremek był jednym z najwcześniej wydawanych i cytowanych polskich autorów w wielojęzycznej literaturze historiograficznej. Bibliografia jego prac obejmuje ponad 300 pozycji, w tym 10 książek, które zostały przetłumaczone na 10 języków, w tym na francuski, angielski, niemiecki i włoski.

Więcej o dorobku naukowym prof. B. Geremka można przeczytać na stronach Polskiej Akademii Nauk w artykule prof. dr hab. Haliny Manikowskiej: artykuł

Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Gazeta