Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Historia, wspólnota, solidarność. O refleksji politycznej Roberta Schumana i Bronisława Geremka.

Historia, wspólnota, solidarność. O refleksji politycznej Roberta Schumana i Bronisława Geremka.

Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka prezentuje publikację dr. hab. Jacka Głażewskiego.

Praca naukowa Historia, wspólnota, solidarność. O refleksji politycznej Roberta Schumana i Bronisława Geremka. poświęcona jest wspólnym elementom w działaniu na rzecz integracji europejskiej Roberta Schumana i Bronisława Geremka. Opowiada o losach każdego z nich oraz o łączącym ich marzeniu o Europie.  

Pobierz tekst.  

Publikacja powstała w ramach projektu Beyond Robert Schuman’s Europe finansowanego w ramach grantu Programu „Europa dla Obywateli” Komisji Europejskiej. Projekt skupia się na współczesnym i uniwersalnym (dla wschodu i zachodu Unii Europejskiej) wymiarze Deklaracji Schumana z 1950 roku oraz wkładzie jaki w rozwój integracji europejskiej wnieśli w tym kontekście jedni z wielkich promotorów integracji europejskiej: Bronisław Geremek, Vaclav Havel, Jerzy Giedroyć, Altiero Spinelli, Jacques Delors. Przedmiotem projektu są również wspólne wartości na wschodzie i zachodzie Europy wyrastające z Deklaracji i późniejszego dorobku intelektualnego i politycznego wymienionych postaci.

Partnerami naszej Fundacji w projekcie są: Vaclav Havel Library (Czechy), Jerzy Giedroyć Forum (Litwa), Istituto di Studi Federalisti Altiero Spinelli (Włochy) i Notre Europe – Institut Jacques Delors (Francja).