Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Wykład profesor Magdaleny Środy

Wykład profesor Magdaleny Środy

- Problem obcości jest rewersem problemu naszej własnej tożsamości – mówiła prof. Magdalena Środa podczas wykładu "Postawy wobec obcych", wygłoszonego 11 maja w Fundacji Geremka.

Obejrzyj nagranie wideo z wykładu w bibliotece multimedialnej.

Prof. Środa wskazała na dwie antynomie charakteryzujące postawy wobec obcości. Pierwsza z nich to opozycja ludzki - zwierzęcy. Gdy chcemy zdyskredytować czyjąś inność i odebrać jej rację istnienia mówimy o zezwierzęceniu, stąd powstały epitety odwołujące się do określeń insektów, bydła etc. Drugą antynomią jest obcość związana z przestrzenią geograficzną - w tym wypadku obcy jest kimś kto nie mieszka na "naszym terenie".

Prof. Środa odwoływała się również do języka politycznej poprawności, który ceni za to, że jest formą szacunku dla innych. Wypowiadający się sygnalizuje, że stara się nie ranić ludzi do których się zwraca lub na temat których zabiera głos. Zauważyła również, że krytykowana przez wielu polityczna poprawności jest po prostu współczesną wersją dobrego wychowania.

 

 

 

Profesor UW. Dr hab. Magdalena Środa, adiunkt w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią idei etycznych, etyka stosowaną, filozofia polityczną i problematyką kobiecą.

Od 1993 jest redaktorką ETYKI oraz Rady Naukowej PRZEGLĄDU FILOZOFICZNEGO; Była członkinią Europejskiego Centrum Monitoringu Rasizmu i Ksenofobii w Wiedniu. Jest członkinią Europejskiego Instytutu Równości Gender w Wilnie. Jest również: założycielką i kierowniczką Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii (UW); członkinią Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk; członkinią Rady Instytutu Spraw Publicznych, członkinią Rady Societas/Communitas. W rządzie M. Belki pełniła funkcję ministra Pełnomocnika Rządu ds. Równego statusu Kobiet i Mężczyzn.