Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Spotkanie stypendystów z Aleksandrem Smolarem

Spotkanie stypendystów z Aleksandrem Smolarem

W sobotę, 16 kwietnia uczestnicy warsztatów historycznych mieli okazję spotkać się i dyskutować na temat wyzwań europejskich z politologiem Aleksandrem Smolarem.

Obejrzyj nagranie wideo ze spotkania w bibliotece multimedialnej.

Sesja pytań i odpowiedzi poprzedzona została krótkim wykładem na temat przyszłości Europy. Aleksander Smolar zarysował historię powojennej integracji kontynentu pokazując, jak wola polityczna i ekonomiczny pragmatyzm doprowadziły do unikalnego eksperymentu, jakim stało się jednoczenie państw nie w drodze podbojów, lecz pokojowego konsensusu. Podkreślił jednak, że Europa przeżywa obecnie kryzys nie tylko w wymiarze gospodarczym ale również politycznym. Brak spójnej polityki zagranicznej unaoczniły ostatnio zamieszki w Afryce Północnej, a zwłaszcza kwestia interwencji zbrojnej w Libii.

Uczniowie pytali o możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w tamtym regionie i o geopolityczne położenie Turcji. Zastanawiali się czy łagodzący nierówności i niepokoje społeczne welfare state, o którym mówi się, że jest zbyt kosztowny nie jest remedium na problemy demograficzne (a co za tym idzie, również gospodarcze) Europy.

Część osób była również zainteresowana komentarzem do obecnej sytuacji politycznej w Polsce i nadchodzących wyborów do parlamentu.