Druga rocznica śmierci prof. Bronisława Geremka
13 lipca mija druga rocznica śmierci wybitnego historyka, męża stanu i jednej z czołowej postaci Solidarności. - Należał do grona tych niewielu, którzy uparcie i skutecznie zmieniali świat, czyniąc go lepszym. Był człowiekiem wielkich dokonań i niezwykłego ducha. Sens i wartość tych zasług i tej osobowości rozumiemy coraz lepiej, gdy Bronisława Geremka nie ma już między nami - pisze przyjaciel Profesora Adam Michnik.
Przed dwoma laty odszedł od nas Profesor Bronisław Geremek. Był on jedną z czołowych postaci ruchów wolnościowych w Europie Środkowo-Wschodniej, które doprowadziły do upadku komunizmu, stał się architektem pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku, a wcześniej porozumień i negocjacji wokół Okrągłego Stołu. W wolnej Polsce prof. Geremek był jedną z kluczowych osób dla dzisiejszego członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Jego spuścizna to nie tylko obszar polityczny – był także wybitnym historykiem o bogatym dorobku naukowym.
- Jak wiele Panu Ojczyzna i ja osobiście zawdzięczam jest nie do obliczenia - Lech Wałęsa
- To był człowiek, który gdy się pojawiał w Waszyngtonie, Paryżu, Londynie, u dworów królewskich, u prezydentów państw, to traktowano go jak kogoś szalenie ważnego - Władysław Bartoszewski.
- Profesor Bronisław Geremek reprezentował mądrość, która tylko najwięksi erudyci potrafią wykorzystać służąc najpiękniejszym sprawom. Pozostawia bogatą spuściznę historyka i polityka. Chciałbym, aby przyszłe pokolenia zapamiętały Go jako człowieka, który reprezentował wolność ducha - Jose Manuel Barroso.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Fot. Agencja Gazeta
Od czasu śmierci Profesora powstała fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, została ufundowana Nagroda imienia Profesora przyznawana wspólnie przez Fundację oraz Wspólnotę Demokracji. Nazwisko Geremka patronuje szkołom w Polsce - gimnazjum w Rosku, Społecznemu Liceum Ogólnokształcącemu nr 7 w Warszawie oraz jednej z auli uczelni zagranicznej Université Libre w Brukseli. Sale wykładowe imieniem Geremka ochrzciły również Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie oraz suwalska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
Kilka dni temu w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł Adama Michnika poświęcony Bronisławowi Geremkowi. Tekst jest wstępem do polskiego wydania książki, która ukazała się po śmierci Profesora nakładem szwajcarskiej fundacji Jean-Monnet pour l'Europe. W Polsce będzie dostępna na jesieni tego roku dzięki Centrum im. Prof. Bronisława Geremka oraz wydawnictwu Universitas