Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Druga rocznica śmierci prof. Bronisława Geremka

Druga rocznica śmierci prof. Bronisława Geremka

13 lipca mija druga rocznica śmierci wybitnego historyka, męża stanu i jednej z czołowej postaci Solidarności. - Należał do grona tych niewielu, którzy uparcie i skutecznie zmieniali świat, czyniąc go lepszym. Był człowiekiem wielkich dokonań i niezwykłego ducha. Sens i wartość tych zasług i tej osobowości rozumiemy coraz lepiej, gdy Bronisława Geremka nie ma już między nami - pisze przyjaciel Profesora Adam Michnik.

Przed dwoma laty odszedł od nas Profesor Bronisław Geremek. Był on jedną z czołowych postaci ruchów wolnościowych w Europie Środkowo-Wschodniej, które doprowadziły do upadku komunizmu, stał się architektem pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku, a wcześniej porozumień i negocjacji wokół Okrągłego Stołu. W wolnej Polsce prof. Geremek był jedną z kluczowych osób dla dzisiejszego członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Jego spuścizna to nie tylko obszar polityczny – był także wybitnym historykiem o bogatym dorobku naukowym.

- Jak wiele Panu Ojczyzna i ja osobiście zawdzięczam jest nie do obliczenia - Lech Wałęsa 

- To był człowiek, który gdy się pojawiał w Waszyngtonie, Paryżu, Londynie, u dworów królewskich, u prezydentów państw, to traktowano go jak kogoś szalenie ważnego  - Władysław Bartoszewski.

- Profesor Bronisław Geremek reprezentował mądrość, która tylko najwięksi erudyci potrafią wykorzystać służąc najpiękniejszym sprawom. Pozostawia bogatą spuściznę historyka i polityka. Chciałbym, aby przyszłe pokolenia zapamiętały Go jako człowieka, który reprezentował wolność ducha - Jose Manuel Barroso.

   
   
   

Fot. Agencja Gazeta

Od czasu śmierci Profesora powstała fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, została ufundowana Nagroda imienia Profesora przyznawana wspólnie przez Fundację oraz Wspólnotę Demokracji. Nazwisko Geremka patronuje szkołom w Polsce - gimnazjum w Rosku, Społecznemu Liceum Ogólnokształcącemu nr 7 w Warszawie oraz jednej z auli uczelni zagranicznej Université Libre w Brukseli. Sale wykładowe imieniem Geremka ochrzciły również Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie oraz suwalska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

Kilka dni temu w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł Adama Michnika poświęcony Bronisławowi Geremkowi. Tekst jest wstępem do polskiego wydania książki, która ukazała się po śmierci Profesora nakładem szwajcarskiej fundacji Jean-Monnet pour l'Europe. W Polsce będzie dostępna na jesieni tego roku dzięki Centrum im. Prof. Bronisława Geremka oraz wydawnictwu Universitas

Artykuł w Gazecie Wyborczej