Aby rozpocząć wyszukiwanie, wpisz poszukiwane wyrażenie.

Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Warsztaty historyczne dla uczniów gimnazjów i liceów

Warsztaty historyczne dla uczniów gimnazjów i liceów

W dniu 14.10.2011. miała miejsce inauguracja kolejnej edycji programu Przez współczesność do historii - warsztaty historyczne im. prof. Bronisława Geremka. W tym roku do udziału w programie zaprosiliśmy uczniów 2 i 3 klas gimnazjów publicznych oraz uczniów 1 klas liceów publicznych, z obszaru województwa mazowieckiego.

 

Warsztaty są prowadzone w trzech grupach:

Warsztaty prowadzone są w formie seminaryjnej, co oznacza, że uczestnicy będą zobowiązani do przygotowania się z danego tematu – najczęściej będą proszeni o przeczytanie kilkudziesięciu stron tekstu dotyczącego omawianej w danym tygodniu problematyki. Pierwsza część zajęć poświęcona jest dyskusji uczestników nad przeczytanym tekstem, przy udziale nauczyciela, jako moderatora dyskusji. Druga część zajęć poświęcona zaś jest poszukiwaniu źródeł bieżącej sytuacji w historii poszczególnych regionów świata. Uczniowie powinni opierać się na własnej wiedzy ogólnej, wzajemnie uzupełniając posiadane informacje.

Warsztaty odbywają się w co drugą sobotę (szczegółowy harmonogram pod linkiem odpowiedniej grupy wiekowej). Na 1-2 spotkania w czasie trwania cyklu zapraszani są świadkowie historii i czynni uczestnicy wydarzeń ostatniego półwiecza. W dniach 21-23 października br. odbył się wspólny dla trzech grup wyjazd integracyjny do Lublina.

Jednocześnie, przez cały rok szkolny uczniowie korzystają ze stypendium wypłacanego przez Fundację, które umożliwi im rozwój zainteresowań historycznych.

 


 

Informacji o programie udziela Magdalena Witwicka e-mail: magdalena.witwicka@geremek.pl, tel 22 628 83 63

Program realizowany przy wsparciu finansowym Fundacji PZU i firmy Procter & Gamble