Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Wizyta dziennikarzy litewskich

Wizyta dziennikarzy litewskich

W dniach 19-23 września grupa opiniotwórczych przedstawicieli mediów litewskich przyjechała do Warszawy na zaproszenie Fundacji Geremka, aby wziąć udział w spotkaniach dotyczących stosunków polsko-litewskich.

Dziennikarze litewscy odwiedzili polskie think-tanki, media oraz reprezentantów administracji publicznej, spotkali się  m.in. z profesorem Tomaszem Nałęczem, doradcą prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego, posłem Janem Widackim, byłym ambasadorem Polski na Litwie, Jackiem Kucharczykiem szefem Instytutu Spraw Publicznych oraz Sławomirem Dębskim dyrektorem nowopowstałego Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

W Gazecie Wyborczej rozmawiali z zastępcą redaktora naczelnego Jarosławem Kurskim i szefem działu zagranicznego Romanem Imielskim na temat relacjonowania wydarzeń dotyczących wzajemnych stosunków polsko-litewskich.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyli spotkanie z ministrem Mirosławem Sielatyckim, szefem polsko-litewskiego zespołu ds. edukacji, powołanym po wizycie Donalda Tuska na Litwie i jego spotkaniu z premierem tego kraju Andriusem Kubiliusem. Zespół ma wypracować satysfakcjonujące obie strony rozwiązania dla polskiej oświaty na Litwie.

W Fundacji Geremka dziennikarze spotkali się z Krzysztofem Czyżewskim, dyrektorem  mieszczącego się w Sejnach Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", który  prowadzi projekty odwołujące się do wielonarodowego dziedzictwa Podlasia.

 

Goście Fundacji wzięli również udział w międzynarodowej konferencji Russia and the European Union: what unites us, what divides us?.

Jeszcze w tym roku Fundacja Geremka planuje kilkudniową wizytę studyjną na Litwę dla dziennikarzy największych polskich opiniotwórczych mediów. Osoby zaproszone przez Fundację wezmą udział w spotkaniach z przedstawicielami rządu, mediów polskich i litewskich, reprezentantami mniejszości polskiej oraz organizacjami pozarządowymi.