Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Debata "Nowomowa a język poprawności politycznej"

Debata "Nowomowa a język poprawności politycznej"

- Poprawność polityczną uważam za zjawisko pozytywne, choć prawdą jest, że niekiedy bywa sprowadzana do absurdu i wówczas staje się śmieszna. Nie jest to nowy fenomen, jest ona bowiem odpowiednikiem starej zasady decorum - mówił prof. Michał Głowiński podczas spotkania o językach debaty publicznej, która odbyła się 8 listopada 2011 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Zapis wideo w bibliotece multimedialnej.

Debaty publiczne są nośnikiem nie tylko treści, ale i określonego języka, który definiuje prezentowane zjawiska. Czy język poprawności politycznej jest, jak sądzi część krytycznie nastawionych publicystów i intelektualistów nową odsłoną orwellowskiej nowomowy, czy też sposobem okazywania szacunku rozmówcy, a więc raczej, czymś co niegdyś można było zamknąć w określeniu „dobre wychowanie”?

Jakie obszary debaty publicznej stają się najczęstszym polem walki i zawłaszczania języka oraz o tym jak język tworzy przekaz dyskutowali Michał Głowiński, Dominique Wolton i Joanna Nowicka. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Graff.

Artykuł Aleksandry Szyłło w Gazecie Wyborczej dotyczący debaty.

 

Prof. Michał Głowiński 

 

Dominique Wolton

 

 

 

Prof. Joanna Nowicka

 

Dominique Wolton, Joanna Nowicka, Michał Głowiński

 

 

 

Prof. Michał Głowiński

 

Agnieszka Graff