Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Namysł, umiar i cierpliwość. Václav Havel nie żyje

Namysł, umiar i cierpliwość. Václav Havel nie żyje

Z pewnością pozostawiłeś świat innym niż go zastałeś. I to twoje dziedzictwo będzie chronione przez wielu ludzi, w wielu częściach świata. To jedno mogę Ci solennie obiecać, drogi Vaszku – napisał  Adam Michnik we wspomnieniu o swym zmarłym przyjacielu.

Wizyta Václava Havla w Polsce w 1990 r.

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Václava Havla, wybitnego pisarza, intelektualisty i polityka. Był w Polsce – obok Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Jacka Kuronia, Bronisława Geremka – symbolem walki o wolność i prawdę w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, walki przeciw komunistycznemu reżymowi i wszelakim formom totalitaryzmu. Kierowała nim zawsze troska o dobro wspólne, swobody obywatelskie i prawa człowieka, wiara w to, że polityka ma sens wyłącznie jako działanie w horyzoncie moralnym. Mottem jego prezydentury było hasło: „Prawda i miłość muszą zwyciężyć nad kłamstwem i nienawiścią”.

            W swych książkach, esejach, odczytach wielokrotnie dawał wyraz tęsknocie za odbudową etycznych fundamentów życia publicznego. W przemówieniu z okazji przyznania mu doktoratu honoris causa przez New York University, 27 października 1991 r., wspomniał: „(...) jeśli człowiek ma serce na właściwym miejscu, a także poczucie taktu i dobrego smaku, to nie tylko może się sprawdzić w polityce, ale wręcz jest do niej predestynowany. Jeśli ktoś jest skromny i nie pragnie władzy, to nie tylko nie dyskwalifikuje go to w polityce, lecz wręcz powinno zachęcać do udziału w niej. (...) Nie jest też prawdą, że człowiek z zasadami nie ma czego szukać w polityce. Starczy tylko, żeby jego zasady były uzupełnione przez cierpliwość, namysł, umiar i zrozumienie dla drugiego człowieka” (tłum. Andrzej S. Jagodziński).

             Fundacja Centrum im. Profesora Bronisława Geremka jest partnerem edycji ostatniej książki Václava Havla, Siła bezsilnych i inne eseje (Agora, Warszawa 2011). Tom jest pierwszym opublikowanym w Polsce tak obszernym i oficjalnym wyborem esejów jego autorstwa. Książka została wydana z okazji obchodzonej jeszcze niedawno 75. rocznicy urodzin Václava Havla. Uszczęśliwiony i wzruszony autor napisał wówczas: „Zawsze mnie zaskakuje, że po tylu latach moje eseje czy nawet prezydenckie przemówienia wciąż jeszcze budzą czyjeś zainteresowanie, i zmusza mnie to do zastanowienia, skąd się to bierze. Dla mnie jako pisarza najmilsze byłoby stwierdzenie, iż dzieje się tak dlatego, że są one dobrze napisane” (tłum. Andrzej S. Jagodziński).

Szkoda tylko, że wśród tych znakomicie napisanych i rozważnych esejów nie pojawią się już nowe szkice...

            Jacek Głażewski