Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Wyjazd integracyjny dla grup licealnych

Wyjazd integracyjny dla grup licealnych

Uczestnicy warsztatów historycznych i warsztatów o tolerancji wzięli udział w wyjeździe do Sejn, gdzie wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Fundację Pogranicze. Tematyka spotkań dotyczyła wielokulturowej tradycji regionu zamieszkałego przez Polaków, Litwinów, Rosjan, a niegdyś również Żydów.

Pierwsze warsztaty odbyły się w Krasnogrudzie, we dworze należącym przed wojną do rodziny Czesława Miłosza. Miejsce związane z dzieciństwem poety jest obecnie terenem działalności edukacyjnej i kulturalnej. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili wystawę Szukanie ojczyzny. Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza.

 

Wcielili się również w role historyków, by na podstawie zdjęć, zapisów archiwalnych, tekstów literackich oraz wspomnień sąsiadów z okolicznych wsi zrekonstruować przeszłość krasnogrudzkiego dworu i jego mieszkańców.

 

Sobotnie popołudnie młodzież spędziła na zajęciach w sejneńskiej synagodze zatytułowanych „Sąsiedzi. Wielokulturowe tradycje Sejneńszczyzny”, podczas których poznali historię lokalnej społeczności żydowskiej. 

 

Pierwszy dzień zakończyły zajęcia w pracowni filmowej. Problematyka współistnienia kultur, narodów i grup społecznych została ujęta poprzez współczesne kino. Dyskusja była zaaranżowana z wykorzystaniem fragmentów filmów "Agora" oraz "Dystrykt 9".

W niedzielę młodzież obejrzała animacje odwołujące się do lokalnych legend - o tym dlaczego Starowiercy nie używają herbaty i tytoniu, o złych snach gospodarza miasta i sprowadzeniu obrazu Matki Boskiej, oraz o tym jak dominikanie zaprosili Żydów do Sejn). Filmy zostały zrealizowane przez grupy dziecięce prowadzone przez Fundację Pogranicze. 

Wizytę zakończył spacer po Sejnach oraz zwiedzanie rzymskokatolickiej Bazyliki, w której msze odprawiane są w dwóch językach: po polsku i po litewsku.