Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Wernisaż wystawy fotografii chińskiej artystki-dysydentki Liu Xia

Wernisaż wystawy fotografii chińskiej artystki-dysydentki Liu Xia

– W Pekinie jest w tej chwili środek nocy. Nie sądzę, żeby Liu Xia zdawała sobie sprawę z tego, że w Warszawie odbywa się właśnie wernisaż wystawy prezentującej jej prace fotograficzne, ale być może kiedyś się o tym dowie. Zapewne stoi teraz przy oknie i paląc papierosa, spogląda w ciemność, która spowija całe miasto – powiedział Guy Sorman w trakcie wernisażu wystawy Niema siła. Fotografie.

8 grudnia 2012 r. w Soho Factory odbył się wernisaż wystawy Niema siła. Fotografie. Autorką zdjęć zaprezentowanych na wystawie jest Liu Xia – poetka, malarka, fotografka, jedna z najważniejszych postaci współczesnej, niezależnej sztuki chińskiej. Jej prace artystyczne, wskutek działań cenzury politycznej po 1989 r., krążyły przez wiele lat w nielegalnym obiegu.

W 1996 r. Liu Xia wyszła za mąż za Liu Xiaobo, literaturoznawcę, pisarza i sygnatariusza Karty 08, który pod zarzutem „uprawiania działalności wywrotowej i podżegania do obalenia ustroju państwowego” został skazany na 11 lat więzienia. Gdy w 2010 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, jego żonę – bez żadnego wyroku sądowego – zamknięto w areszcie domowym.

Jak podkreślił Guy Sorman – kurator wystawy –  „Dziwne laleczki, które Liu Xia nazywa „szpetnymi niemowlakami” (…) zostały stworzone właśnie po to, by zwieść cenzurę, nieczułą na złożoność i różnorodność form ludzkiego losu”. W jednym z wierszy artystka pisała: „Życie wśród laleczek/ Wypełnia mnie niemą siłą/ Gdy świat zamyka przed nami drzwi/ Komunikujemy się dzięki gestom”. Z kolei Cui Weipeng – profesor Akademii Kina w Pekinie – przypomniał, że Liu Xia rozpoczęła cykl zdjęć laleczek w czasie, gdy co miesiąc odwiedzała osadzonego w więzieniu męża. Trudno o bardziej porażającą analogię. „Wybór owego medium dał jej wolność wyrażania tego, co nieosiągalne dla „podejrzliwych oczu policjantów” odpowiedzialnych za cenzurę. (…) Zdjęcia te są sposobem wyrażania oraz skrywania. To kontrabanda”.

Wernisażowi towarzyszył pokaz filmu High Tech, Low Life w reżyserii Stephena Mainga. Dokument zaprezentowano w ramach tegorocznego Festiwalu „Watch Docs. Human Rights in Film”. Po projekcji odbyła się także debata na temat wolności słowa we współczesnych Chinach, w której uczestniczyli Guy Sorman i Wiktor Osiatyński.

Wystawa fotografii Liu Xia była wcześniej prezentowana we Francji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Centrum im. Profesora Bronisława Geremka, zaś partnerami inicjatywy: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, miasto Boulogne-Billancourt. Patronat medialny nad wystawą objęła „Gazeta Wyborcza”.

Ekspozycja była prezentowana w SOHO FACTORY (Warszawa, ul. Mińska 25, budynek 63) do 27 stycznia 2013 r.

 

                            

Liu Xia przebywa od dwóch lat w areszcie domowym, całkowicie odcięta od świata.

 

* * *

          

 

Liu Xia jest poetką, malarką, fotografką, jedną z najważniejszych postaci współczesnej, niezależnej sztuki chińskiej. Jej prace artystyczne, wskutek działań cenzury politycznej po 1989 r., krążyły przez wiele lat w nielegalnym obiegu.

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa fotografii "Niema siła"

od 8 grudnia 2012 r. do 27 stycznia 2013 r., w godzinach 15.00-20.00. 

Soho Factory, budynek 63, ul. Mińska 25, Warszawa

Wstęp bezpłatny.

Partnerzy:
         
      
Partner medialny: