Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Spektakl teatralny z udziałem więźniów

Spektakl teatralny z udziałem więźniów

6 kwietnia na dużej scenie Teatru Polskiego został wystawiony spektakl na motywach "Snu Nocy Letniej" Szekspira. Przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ oprócz profesjonalnych aktorów na deskach teatru zobaczyliśmy osadzonych z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim. 

 „Sen nocy letniej” został zrealizowany wspólnie z osadzonymi w ramach projektu Centrum Kultury w Lublinie – Zapaleni.org, którego celem jest zaangażowanie w działania kulturotwórcze i artystyczne osób, które z różnych powodów spotykają się z wykluczeniem społecznym.

Działania warsztatowe z udziałem osadzonych prowadzone były od czerwca 2012 roku w specjalnie dobranych zespołach, które zajmowały się przygotowaniem spektaklu. Uczestnikami projektu i aktorami są więźniowie, często z wieloletnimi wyrokami. Część z nich pracowała również nad scenografią do spektaklu.

Premiera spektaklu odbyła się październiku 2012 roku podczas Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Spektakl towarzyszył gali wręczenia Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy przyznawanej osobom zaangażowanym w ochronę praw człowieka, działaniom na rzecz wykluczonych oraz działalności na rzecz interesu publicznego. W Warszawie odbędzie się jedno przedstawienie.

W spektaklu oprócz osadzonych występują również zawodowi aktorzy: Dariusz Jeż, Paulina Połowniak, Dorota Porowska, Katarzyna Tadeusz.

Przeczytaj recenzję spektaklu 


„Sen Nocy Letniej” Williama Szekspira z udziałem osadzonych z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim

Reżyseria: Joanna Lewicka                                                                        

6 kwietnia 2013, godz. 19.00, Teatr Polski w Warszawie (Duża Scena)

Organizatorzy: Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka i Teatr Polski w Warszawie

Sponsor: Naczelna Rada Adwokacka

Partnerzy: Służba Więzienna, Stowarzyszenie imienia prof. Zbigniewa Hołdy, Centrum Kultury w Lublinie

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Teatr Polski

 

 

Scenografia: grupa warsztatowa prowadzona przez Jacka Fijałkowskiego

Kostiumy: Marta „El Bruzda” Góźdź

Muzyka na żywo: Łukasz Pruchniak

Światło: Marcin „Kabat” Kowalczuk

Dźwięk: Błażej Kalinowski

Grafika: Kama Bubicz

Zdjęcia: Marta Zgierska i Maciek Rukasz – Agencja BlowUp

Sufler: J. J.

Obsada: Dariusz Jeż, Dorota Porowska, Angelika Kujawiak, Sebastian Czech, Szymon Semeniuk, Paulina Połowniak, Katarzyna Tadeusz, Andrzej Fiuk, Krystian Jawłoszewicz-Budrik, Adrian Gmiterczuk, Sebastian Grygny, Marta „El Bruzda” Góźdź, Borys Wysocki

Produkcja: Anna „Fruza” Stępień, Festiwal Konfrontacje Teatralne