Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Uczestnicy programu ?Polska w XX wieku ? edycja pozawarszawska? w Lublinie

Uczestnicy programu ?Polska w XX wieku ? edycja pozawarszawska? w Lublinie

W weekend 6-7 kwietnia odbył się trzeci zjazd uczniów i nauczycieli tegorocznej edycji programu Polska w XX wieku. Tym razem celem był Lublin i zapoznanie się z tradycją kultury Żydów polskich.

 

Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili najstarszą część miasta i przeszli spacerem do Ośrodka Brama Grodzka, gdzie wysłuchali dwóch wykładów: o Akcji Reinhardt - operacji mającej na celu zagładę Żydów w Generalnym Gubernatorstwie oraz o postawach Polaków wobec Zagłady Żydów w okresie okupacji.  

Po wykładach odbyły się oddzielne zajęcia dla nauczycieli i uczniów. Nauczyciele zapoznawali się z technikami opracowywania i wykorzystania historii mówionej, korzystając z bogatego zasobu archiwum Bramy Grodzkiej, dokumentującego życiorysy ludzi zamieszkujących przedwojenną dzielnicę żydowską w Lublinie. W tym czasie uczniowie analizowali materiały dotyczące Zagłady i zastanawiali się nad pojęciem „Sprawiedliwi wśród narodów Świata”. Później, obie grupy wspólnie obejrzały wystawę Ośrodka dokumentującą specyfikę kontaktów polsko-żydowskich i bogactwo kultury przedwojennych Żydów polskich.

Wieczorem zaprezentowany został uczestnikom monodram „Sztukmistrz z Lublina” na podstawie powieści Isaaca Bashevis Singera.

W niedzielę uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w lubelskiej Jesziwie. 

Program Polska w XX wieku rozpoczęty przez Fundację Geremka w ubiegłym roku obecnie funkcjonuje również poza Warszawą. Wszystko dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów. Podczas zjazdu podsumowującego w Warszawie w roku 2012 uczestnicy zaproponowali kontynuację. Nauczyciele i uczniowie z czterech miast Polski przygotowali autorski program wizyt w swoich miastach odwołujący się do lokalnej historii. Po wizycie w Gdańsku, Białymstoku i Lublinie, ostatni odbędzie się w maju w Jeleniej Górze.