Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Apel konferencji wileńskiej "My w Europie czy Europa bez nas?"

Apel konferencji wileńskiej "My w Europie czy Europa bez nas?"

24 listopada Fundacja Geremka wspólnie z Polsko-Litewskim Forum Współpracy i Dialogu im. Jerzego Giedroycia zorganizowała konferencję „My w Europie czy Europa bez nas?”. Konferencja odbyła się w Wilnie w budynku historycznego wileńskiego Ratusza.

Spotkanie otworzyła dyskusja w której głowy państw: Wiktor Juszczenko, Vytautas Landsbergis, a także profesor Adam Daniel Rotfeld zastanawiali się nad przyszłością Ukrainy w kontekście jej europejskich aspiracji.

W dyskusji dawało się wyczuć różnicę w ocenach, czy za impas w ukraińskich negocjacjach stowarzyszeniowych odpowiadają czynniki zewnętrzne takie jak polityka Unii Europejskiej oraz presja Rosji, czy też przyczyn impasu należy upatrywać w wewnętrznym życiu politycznym Ukrainy. Pozostałe dwa panele koncentrowały się na kwestiach europejskich wartości, interesów. Poruszono również kwestię relacji litewsko-polskich.

Konferencja wypracowała apel do szczytu Partnerstwa Wschodniego. Treść tego apelu znajduje się tu .

Poniżej prezentujemy zdjęcia z konferencji. Niebawem opublikujemy pełen zapis wideo.

Partnerami konferencji byli: Fundacja PZU, telewizja LRT, Orlen Lietuva oraz Arvi.