Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Polska w XX wieku - program dla uczniów i nauczycieli

Polska w XX wieku - program dla uczniów i nauczycieli

W tym roku program będzie okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy z historii najnowszej, poznania atrakcyjnych metod nauczania i spotkań ze świadkami historii. Przewidujemy również warsztaty medialne oraz uczestnictwo we wspólnym projekcie z wykładowcami akademickimi na temat Wikipedii. Nabór do programu właśnie się rozpoczął!

Celem programu „Polska w XX wieku” jest wsparcie młodzieży i nauczycieli w inicjowaniu aktywności edukacyjnej i obywatelskiej w swoim otoczeniu, a także rozwijanie zainteresowań humanistycznych, w szczególności zainteresowań historią najnowszą.

Oferujemy atrakcyjny program zajęć, warsztatów, wydarzeń kulturalnych i spotkań w ramach czterech zjazdów weekendowych odbywających się w Warszawie od marca do czerwca 2014.

Każdy zjazd będzie miał swój temat przewodni -  1. Życie codzienne i (kontr)kultura w PRL, 2. Media w PRL i wolnej Polsce, 3. Losy i kultura Żydów Polskich w XX wieku, 4. Polska po roku 89.

Zajęcia będą odwoływały się do wiedzy historycznej, oraz współczesnej i praktycznej – np. jak umiejętnie i krytycznie korzystać ze współczesnych mediów, w tym mediów społecznościowych.

Ponadto, uczestnicy wezmą udział w nowatorskim przedsięwzięciu polegającym na wspólnej pracy z wykładowcami akademickimi. Motywem przewodnim pracy zespołów złożonych z uczniów, nauczycieli i wykładowców będzie wykorzystywanie zasobów internetowych w nauczaniu historii. W pierwszej kolejności uczestnicy zakwalifikowani do programu wezmą udział w warsztatach, podczas których dowiedzą się jak tworzone są treści w Wikipedii, na czym polega informacja naukowa i czym się różni od treści popularnych. Uczestnicy będą mieli okazję sami tworzyć hasła do Wikipedii, np. związane ze swoim regionem, historią lokalną. W kolejnym etapie uczniowie i nauczyciele będą zbierali informacje na temat funkcjonowania Wikipedii w swoim środowisku szkolnym. Efektem końcowym warsztatów będzie wspólnie przygotowany artykuł na temat wykorzystania treści internetowych w nauce historii.

Tym samym uczestnicy programu „Polska w XX wieku” staną się autorami tekstu popularno-naukowego, który zostanie opublikowany.

Koszt udziału w projekcie uczniów i nauczycieli (tj. dojazd do Warszawy i powrót, przejazdy na miejscu, zakwaterowanie, posiłki w Warszawie, wstępy do muzeów w ramach programu) pokrywa Centrum im. prof. Bronisława Geremka. Osoby zainteresowane udziałem w programie prosimy o zapoznanie się z regulaminem, terminami i tematami zjazdów. Zgłoszenia do udziału w programie można wysyłać do 21 lutego 2014 r.

 

Informacji o programie udziela Magdalena Witwicka (mail: magdalena.witwicka@geremek.pl, tel. 22 628 83 63).

 

Do pobrania:

Programy wszystkich zjazdów

Kwestionariusz zgłoszeniowy dla nauczycieli

Kwestionariusz zgłoszeniowy dla uczniów

Regulamin programu

 

 

Partnerami projektu są:
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Dom Spotkań z Historią,
Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC i Fundacja PZU