Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Zapraszamy do udziału w seminariach dyskusyjnych na temat lat 90-tych.

Zapraszamy do udziału w seminariach dyskusyjnych na temat lat 90-tych.

Najbliższe spotkanie 29 kwietnia "Powrót prywaciarzy i cena transformacji czyli przedsiębiorczość po polsku". „Dekada (nie)ograniczonych możliwości” jest cyklem 6 spotkań odbywających się co dwa tygodnie, we wtorki o godz. 18.00. 

Dlaczego uważamy, że lata 90. są tematem do dyskusji? Ponieważ w tej dekadzie w dużej mierze tkwi odpowiedź na pytania o przyczyny obecnej sytuacji Polski. Kultura konsumpcjonizmu, mechanizmy gospodarki rynkowej, otwarcie na Zachód i akcesja do Unii Europejskiej, boom gospodarczy, otwarcie inwestycyjne, wykluczenia społecznie, język społeczeństwa informacyjnego po latach nowomowy – to tylko kilka przykładów gwałtownych i często niekontrolowanych przemian, które wymagają bliższego przyjrzenia się.

Chcemy zapytać na ile dobrze pamiętamy lata 90.? Na ile przemiany, które wówczas zachodziły są zrozumiałe? Czy skutki ówczesnych decyzji politycznych i przemian społecznych są czytelne? Czy jako dorośli potrafimy wytłumaczyć znaczenie transformacji gospodarczej, otwarcia na Zachód, przyczyny zmian personalnych na szczytach władzy? Czy potrafilibyśmy młodszym pokoleniom przekazać klarowny obraz lat 90.? 

 

Tematy spotkań:

- Bez cenzury. Język mediów lat 90.

- Powrót prywaciarzy i cena transformacji czyli przedsiębiorczość po polsku

- „Zimna wojna sztuki ze społeczeństwem”. Kultura lat 90.

- Dekomunizacja, lustracja i obszary zaniechań

- Społeczeństwo a architektura lat 90. O estetycznym wychowaniu

- Kierunek: Zachód

 

Formuła spotkań:

Spotkania będę się odbywały w Fundacji Geremka od kwietnia do czerwca 2014 r. i będą miały formę konwersatorium. Uczestnicy będą zobowiązani do przygotowania się na spotkania (przeczytanie tekstu, obejrzenie filmu lub fotografii etc.). 

 

Terminy i miejsce spotkań:

Wtorki, godz. 18.00
15 kwietnia, 29 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 10 czerwca, 24 czerwca.

Seminaria będą się odbywały w siedzibie Fundacji Geremka, przy ul. Wilczej 9a, lok. 7

 

Kto może się zgłosić:

Uczestniczyć w seminariach może każdy, prosimy jedynie o wcześniejsze potwierdzenie ze względu na ograniczona liczbę miejsc (fundacja@geremek.pl). 

 

Kto będzie prowadził spotkania?

Ewa Sularz – historyczka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego; animatorka kultury, autorka warsztatów edukacyjnych, producentka projektów kulturalnych, ukończyła Laboratorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowski. Działa na rzecz innowacji w edukacji oraz tworzenia warunków do większego uczestnictwa w kulturze i procesach twórczych osób młodych. Zajmuje się historią Polski w II poł. XX wieku. Zafascynowana przemianami lat 90. i tym wszystkim co z bieżących wydarzeń staje się historią. Współpracuje m. in. z Fundacją Centrum im. Profesora Bronisława Geremka, JCC Warszawa, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytutem Książki. Współtworzy Biuro Działań specjalizujące się w promocji kultury.

 

Wysłuchaj audycji o "Dekadzie (nie)ograniczonych możliwości" w Radiu RDC. 

 

Dofinansowano ze środków MHP w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014”.