Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Konferencja w Wilnie upamiętniająca Łańcuch Bałtycki

Konferencja w Wilnie upamiętniająca Łańcuch Bałtycki

21 sierpnia br. w Wilnie odbyła się konferencja poświęcona 25 rocznicy wydarzeń określanych mianem Łańcucha Bałtyckiego. Łańcuch Bałtycki to mało znana w Polsce inicjatywa, która zasługuje na przypomnienie.

 

W lecie 1989 roku przypadała 50 rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow. Społeczeństwa ówczesnych republik bałtyckich ZSRR podjęły oddolną inicjatywę polegającą na utworzeniu żywego łańcucha osób trzymających się za ręce na trasie z Wilna przez Rygę do Tallinna. Na odcinku ponad 600 km ustawiło się wg różnych danych około 1,5 miliona osób w akcji uczestniczył co czwarty mieszkaniec ówczesnych republik bałtyckich ZSRR. Łańcuch był olbrzymią mobilizacją mieszkańców regionu, protestem przeciwko radzieckiej dominacji i w symboliczny sposób rozpoczął proces odzyskiwania niepodległości republik bałtyckich. Mimo, że wydarzenie miało miejsce w warunkach odwilży oraz gorbaczowowskiej głasnosti to wymagało od osób w nim uczestniczących wykazania się niemałą odwagą cywilną.

Aby upamiętnić zryw republik bałtyckich oraz zastanowić się na kondycją współczesnej Europy szczególnie w kontekście wydarzeń w Ukrainie fundacja wspólnie z Polsko-Litewskim Forum Współpracy i Dialogu im. Jerzego Giedroycia zorganizowała konferencję w Wilnie pod tytułem: „25th anniversary of the Baltic Way, the first free elections in Poland and the fall of the Berlin Wall What to Do with a Freedom? Creation of the New Europe and Future Visions of the 21st Century”.

W konferencji wzieli udział m.in. Linas Linkevičius (minister spraw zagranicznych repulibki Litewskiej), Vygaudas Ušackas (ambasador, szef przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Rosji), Adam Michnik (redaktor naczelny Gazety Wyborczej).

Program konferencji

25th anniversary of the Baltic Way, the first free elections in Poland and the fall of the Berlin Wall
What to Do with a Freedom? Creation of the New Europe and Future Visions of the 21st Century

21 August 2014, Vilnius

11.00-12.30 Fight for Freedom: The Case of Ukraine

Moderators: Audrius Siaurusevičius (Vilnius) and Adam Michnik (Warsaw)

Participants: Olga Dukhnich (Kiev), Bartosz Wieliński (Warsaw), Audrius Matonis (Vilnius), ?irts Vikmanis (Riga), Igor Taro (Tallinn), Vygaudas Ušackas (Moscow)

12.30-14.30 Lunch

14.30-16.00 Fight for Freedom: The Organizers of the Baltic Way Remembered

Moderators: Virginijus Savukynas (Vilnius)

Participants: Aleksandras Abišala (Kaunas), Romualds Ražuks (Riga), Aadu Must (Tartu)

16.00-16.30 Coffee break

17.00-18.00 Visions of Europe’s Future

Moderators: Maciej Wierzyński (Warsaw) and Vytautas Bruveris (Vilnius)

Participants: Linas Linkevičius (Vilnius), Adam Michnik (Warsaw), Artjoms Konohovs (Riga), Andriy Portnov (Kiev)