Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Wyjazd do Berlina uczestników programu ?Przez współczesność do historii?.

Wyjazd do Berlina uczestników programu ?Przez współczesność do historii?.

Gimnazjaliści, którzy przez najbliższy rok szkolny będą uczestniczyć w warsztatach historycznych Fundacji Geremka, w dniach 8 - 10 listopada przebywali na wyjeździe integracyjnym w Berlinie. Tematyka wyjazdu dotyczyła wielokulturowości, historii miasta i odbyła się pod ogólnym hasłem „ Berlin na przestrzeni wieków”.

W sobotę 8 listopada uczestnicy zostali oprowadzeni przez przewodnika trasą po obecnej stolicy Niemiec, której mottem był „Berlin od bagien po światową metropolię”.

Uczestnicy zwiedzili Muzeum Pergamońskie z Ołtarzem Pergamońskim, rzymską Bramą Targową z Miletu i Bramą Isztar z Babilonu. Zobaczyli również East Side Gallery – najdłuższą Galerię Sztuki pod gołym niebem; Frankfurter Allee – monumentalną ulicę socjalistycznego Berlina, a także Wieżę Telewizyjną na Alexander Platz - dumę potęgi NRD.  

W niedzielę 9 listopada motywem przewodnim był Berlin w czasach II wojny światowej, czyli droga od światowej stolicy Welthauptstadt po tragiczny upadek i zamianę w morze ruin.

Uczestnicy tego dnia zobaczyli Reichstag – symbol nazistowskiego panowania,  Regierungsviertel z  Nową Kancelarią Rzeszy oraz zwiedzili wystawę „Topografia terroru ” obrazującą zbrodniczą działalność  SS i Gestapo. W Centrum Niemieckiego Sprzeciwu Przeciwko Nazizmowi młodzież mogła się dowiedzieć, o tym jak historycy pracują nad dokumentami, a także w jaki sposób naród niemiecki mierzy się ze swoją historią.

 

O inicjatywie, historii powstania i niezwykłej wymowie Pomnika Pomordowanych Żydów, a także eksponatach powiązanego z pomnikiem muzeum opowiedział w bardzo interesujący sposób przewodnik Florian Kemmelmeier.

Pobyt w Berlinie przypadł na 25-tą rocznicę upadku Muru Berlińskiego. W niedzielę po kolacji grupa Fundacji Geremka dołączyła do mieszkańców Berlina, aby świętować to historyczne wydarzenie pod Bramą Brandenburską.

Dzień zakończyła projekcja filmu „Upadek”, po którym trwała długa i żywa dyskusja.

W poniedziałek 10 listopada uczestnicy wyjazdu zwiedzali „Berlin Podzielony”. Tego dnia zobaczyli Katedrę Berlińską, Unter den Linden z Bramą Brandenburską, Uniwersytet Humboldta, Katedrę św. Jadwigi i Berlińską Operę. Poznali również najstarszą dzielnicę Berlina - Nikolaiviertel z Kościołem św. Mikołaja, Czerwonym Ratuszem i Fontaną Neptuna.