Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » List Prezydenta Parlamentu Europejskiego Martina Schulza do uczestniczek i uczestników konferencji w Brukseli w dn. 9 grudnia 2014

List Prezydenta Parlamentu Europejskiego Martina Schulza do uczestniczek i uczestników konferencji w Brukseli w dn. 9 grudnia 2014

Publikujemy list (jęz. ang.) jaki prezydent Parlamentu Europejskiego Martin Schulz skierował do uczestniczek i uczestników konferencji "Ukraine as a test for European Solidarity?"

Szanowni Państwo,

Nasza instytucja i  ja osobiście jesteśmy zaszczyceni możliwością goszczenia tej konferencji w Parlamencie Europejskim. Niestety, ze względu na wcześniejsze zobowiązania, w dniu dzisiejszym  nie mogę zwrócić się do Państwa bezpośrednio, ale fakt, że to wydarzenie odbywa się pod wysokimi auspicjami Europejskiego Parlamentu świadczy o naszym mocnym zaangażowaniu w sprawy Ukrainy i naszym  wielkim uznaniu za zorganizowanie tej konferencji.  

Wydarzenia na Ukrainie stanowią bezprecedensowe wyzwanie dla całej Europy i wszystkich jej obywateli. Jest niezmiernie ważnym aby intelektualiści, politycy i eksperci prowadzili dialog w celu  znalezienia trwałego i sprawiedliwego rozwiązania obecnego konfliktu  na Wschodniej Ukrainie. Dlatego też szczególnie doceniam Państwa wysiłki aby doprowadzić do spotkania przy jednym stole poszczególnych aktorów dla omówienia możliwych rozwiązań konfliktu, ambitnego programu przyszłych reform oraz roli, którą powinna odegrać Unia Europejska aby pomóc temu krajowi w przemianach i modernizacji.

Parlament Europejski jest waszym pewnym partnerem i dobrym przyjacielem.  Nasza Izba pozostaje głęboko zaangażowana w sprawy Ukrainy przez cały ten trudny okres. Od wielu lat staramy się pomóc Ukrainie   na jej drodze do stabilizacji, rozwoju i demokracji – również w formie tak bezprecedensowej inicjatywy jak misja mediacyjna Cox-Kwaśniewski czy poprzez wytężoną pracę Komisji Spraw Zagranicznych oraz delegacji Parlamentu ds. Ukrainy. Ważnym wydarzeniem dla nas wszystkich  była równoczesna ratyfikacja 16-go września Umowy Stowarzyszeniowej przez Europejski Parlament i Radę Najwyższą, co symbolizowało kulminację długiej drogi, wspólnie przebytej. Kijów był celem mojej pierwszej oficjalnej wizyty  podczas drugiej kadencji jako Przewodniczący Parlamentu Europejskiego  - czym pragnąłem potwierdzić nasze zaangażowanie i solidarność z narodem Ukrainy.

Izba wielokrotnie wyrażała poparcie dla zasady terytorialnej integralności i suwerenności Ukrainy, potępiała bezprawną aneksję Krymu  i trwającą agresję na Wschodniej Ukrainie oraz wzywała do wspólnej odpowiedzi na działania Rosji. Poza konfliktem  i trudnościami gospodarczymi, ostatnio wybrana Rada Najwyższa oraz nowy rząd muszą uporać się z całym szeregiem innych poważnych problemów. Poczesne miejsce wśród nich zajmuje reforma  wymiaru sprawiedliwości oraz walka z systemową korupcją.  Parlament Europejski  jest gotów udostępnić swój cały potencjał  oraz zaplecze eksperckie aby wesprzeć władze ukraińskie w tym procesie. Jesteśmy razem z Ukrainą w tym krytycznym momencie ponieważ nie możemy stać bezczynnie  i przyglądać się łamaniu zasad prawa międzynarodowego.

Wyrażając nadzieję na rychły pokój na Ukrainie, życzę Państwu owocnych obrad.

Z poważaniem,

Martin Schulz

Prezydent Parlamentu Europejskiego

 

(tłumaczenie: p. Andrzej Więcko)