Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Letnia Akademia Antydyskryminacyjna

Letnia Akademia Antydyskryminacyjna

Zakończyła się Letnia Akademia Antydyskryminacyjna - 3 dniowy zjazd dla uczniów i nauczycieli z całej Polski. 

 

Grupa uczniów i nauczycieli uczestniczących w programie Szkoła Równego Traktowania aktywnie spędziła ostatnie dni wakacji. W czasie Letniej Akademii staraliśmy się zwrócić uwagę na problemy grup mniejszościowych, w szczególności w środowisku szkolnym (ale nie tylko). W Letniej Akademii Antydyskryminacyjnej wzięło udział 40 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich nauczyciele i nauczycielki.

Przyjechali do Warszawy, gdzie uczestniczyli w "żywej bibliotece", zwiedzali Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Synagogę Nożyków; oglądali "Niewidzialną Wystawę, która pozwoliła doświadczyć codzienności osoby niewidomej. W programie znalazło się również  spotkanie z twórcami Teatru 21, w którym aktorami są osoby z zespołem Downa oraz zajęcia z Gerardem Bahem, Pełnomocnikiem Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. Ochrony Praw Człowiek, który mówił o mowie nienawiści w przestrzeni publicznej, w tym o tzw. hejtowaniu w internecie.

Dużym zainteresowanie cieszyła się "żywa biblioteka", podczas której uczniowie i nauczyciele mieli możliwości porozmawiać z przedstawicielami mniejszości oraz osobami narażonymi na stygmatyzację lub stereotypowe postrzeganie. „Żywa biblioteka” jest okazją, aby w komfortowych warunkach móc wprost zapytać obcą osobę, jak to jest żyć bez domu; czy imigranta, dlaczego zdecydował się mieszkać w obcym kraju. Co więcej, to sytuacja, w której uczestnicy są zachęcani do otwartego stawiania pytań. Celem „żywej biblioteki” nie jest o przekonanie, ani tym bardziej zmuszanie kogokolwiek do zaakceptowania czegoś, z czym się nie utożsamia lub nie zgadza; chodzi natomiast o pokazanie, że w odpowiedniej atmosferze wszyscy możemy przezwyciężyć lęk przed innością.

Letnia Akademia Antydyskryminacyjna odbyła się w dniach 19-21 sierpnia i była częścią projektu „Szkoła Równego Traktowania” finansowanego z Funduszy EOG.