Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Druga "Środa Europejska"

Druga "Środa Europejska"

7 października 2015 odbyła się druga Środa Europejska organizowana wspólnie przez Muzeum Łazienki Królewskie oraz Fundację im. prof. Bronisława Geremka.

Tym razem wydarzenie miało nowy, odmienny charakter. W Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii odbył się pokaz filmu Annalisy Piras "Wielka Klęska Europy" oraz debata o kryzysie i przyszłości Europy inspirowana filmem. Była to pierwsza w Polsce projekcja filmu, który wywołał żywą debatę o przyszłości Europy.

W debacie udział wzięli:

Annalisa Piras - reżyserka filmu Wielka klęska Europy. Komentatorka polityczna w BBC News, Sky News, CNN, Al Jazeera oraz CNBC.Korespondentka tygodnika L'Espresso w Londynie (1997-2011). W latach 1997-2011 była szefową Londyńskiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.Założycielka fundacji Wake Up, której celem jest debata o kryzysie Zachodu poprzez produkcje filmowe

Leszek Jażdżewski - redaktor naczelny pisma Liberte! Komentator, publikował m.in w Newsweeku, Wprost, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej. Moderator debaty.

Marek A. Cichocki - dyrektor programowy Centrum Europejskiego Natolin oraz redaktor naczelny periodyku Nowa Europa. Przegląd Natoliński. Wykładowca akademicki. Współwydawca rocznika Teologia Polityczna. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej, integracji europejskiej i historii idei.

 

 

Zwiastun:

Film z 2015 roku Annalisy Piras i Billa Emmotta opowiada historię hipotetycznej, niedalekiej przyszłości. UE przestaje istnieć, a kontynent pogrąża się w kryzysie rywalizujących ze sobą państw narodowych. Na pokładzie samolotu do Berlina podróżuje brytyjski archeolog aby dać wykład o niegdyś istniejącej UE oraz o wartościach, które stały u jej podstaw. W samolocie opowiada pięć historii pochodzących z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Hiszpanii i Chorwacji tworzących unikalny obraz „europejskiego marzenia” oraz tego jak łatwo może ono być na zawsze stracone.

Piękne ujęcia, wywiady z czołowymi ekspertami (wśród nich panelista debaty Bernard Guetta oraz m.in. Thomas Piketty, Filipe Gonzales, Radosław Sikorski), historie zwykłych ludzi - za pomocą tych środków wyrazu Annalisa Piras pokazuje obraz Europy, która o ile nic się nie zmieni ulegnie rozpadowi ale o którą warto i trzeba walczyć.

Gdy w marcu tego roku film pokazała telewizja BBC na wyspach i na kontynencie rozgorzała dyskusja o przyszłości Europy. W debatę zaangażowały się największe media m.in. The Guardian, The Huffington Post, L'Espresso, La Stampa, La Repubblica.

STRONA FILMU

 

Zachęcamy do organizowania kolejnych pokazów filmu. Autorzy filmu rozpoczęli kampanie mającą na celu organizowanie bezpłatnych pokazów wraz z debatami o przyszłości i kryzysie Europy. Aby zorganizować projekcję trzeba się zarejestrować na stronie: www.wakeupeurope.eu

 

Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu. Poniżej prezentujemy zdjęcia: