Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Światowy Dzień Uchodźcy 2016

Światowy Dzień Uchodźcy 2016

Zapraszamy serdecznie do naszej siedziby na dyskusję i pokaz filmu o tematyce uchodźczej organizowane w ramach Światowego Dnia Uchodźcy – 23 czerwca (czwartek) o godzinie 17:00.

 

Co roku z powodu wojen i prześladowań oraz katastrof naturalnych swoje domy opuszczają miliony ludzi. Ale uchodźcy to nie liczby – to osoby, imiona, twarze, historie. Być może spotykasz ich na ulicy, w sklepie, może nawet w pracy czy w szkole. A może nigdy nie miałeś/aś kontaktu z uchodźcą, nie wiesz, kim jest, skąd pochodzi, dlaczego jest teraz w Polsce? Historia każdego uchodźcy jest inna.

W tym roku Dzień Uchodźcy ma szczególny wymiar, stanęliśmy bowiem przed nowymi wyzwaniami związanymi z uchodźstwem i migracją na świecie. Propozycja solidarnego przyjęcia uchodźców przez kraje członkowskie UE silnie podzieliła polskie społeczeństwo na zwolenników i przeciwników pomagania ofiarom kryzysu. Powstały różne inicjatywy pomocowe i edukacyjne, angażujące społeczeństwo w działania na rzecz uchodźców. Z drugiej strony pojawiły się lęk, wrogość i niechęć.

W 23 czerwca, czyli w tygodniu, w którym obchodzimy Dzień Uchodźcy, będziemy pytać o to, czego nie wiemy. Będziemy rozmawiać o tym, czego i dlaczego się boimy. Bo chcemy przezwyciężać wrogość i niechęć, lęki, obojętność i niewiedzę.

W ramach organizowanego przez Centrum im. Profesora Bronisława Geremka spotkania zapraszamy Państwa na pokaz filmu o libańskim chłopcu, który w czasie wojny domowej zostaje rozdzielony z rodziną i dociera aż do Szwecji. Fabuła jest oparta głównie prawdziwych doświadczeniach migracyjnych reżysera, a film był kandydatem na Oskara.

Po filmie zapraszamy na dyskusję o mitach i faktach związanych z uchodźcami, którą poprowadzi nasza Fundacyjna koleżanka – Monika Lisiewicz, psycholożka interkulturowa od dziewięciu lat pracująca z uchodźcami. Będzie to okazja na zadanie nurtujących nas pytań i weryfikację informacji, które docierają do nas drogą medialną.

 

Zapraszamy 23 czerwca na godz. 17:00 do naszej siedziby przy ul. Wilczej 9A domofon 10.

Przewidujemy, że pokaz filmu wraz z dyskusja potrwa do godziny 20:30.

 

Spotkanie ma charakter otwarty, jednak ze względu na ograniczenia lokalowe prosilibyśmy o potwierdzenie udziału mailowo, lub telefonicznie:

Tel.: +48 22 628 83 63 E-mail: monika.lisiewicz@geremek.pl