Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Otwarcie czytelni z księgozbiorem Profesora Geremka

Otwarcie czytelni z księgozbiorem Profesora Geremka

Od dziś w czytelni fundacji udostępniamy materiały prasowe, radiowe i telewizyjne dotyczące prof. Geremka. Fudacja również posiada prywatne archiwum Profesora oraz zgromadzony przez niego księgozbiór. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Fundacja Centrum im. Prof. Bronisława Geremka jest instytucją, która gromadzi zbiór materiałów dotyczących Profesora. Część z tych materiałów nie była dotąd publikowana. Celem Fundacji jest promowanie i upowszechnianie tego dorobku.

Udostępniane zbiory czytelni mają wyjątkowy charakter – Bronisław Geremek kolekcjonował ów księgozbiór przez ponad 50 lat. W środowisku warszawskiej inteligencji biblioteka prof. Geremka była dobrze znana - wielu przyjaciół Profesora korzystało z niej zwłaszcza w okresie PRL-u.

Ciekawą część księgozbioru stanowi dział mediewistyczny, zawierający wiele unikalnych pozycji. Dużą wartość mają również serie czasopismiennicze, na czele z niemal kompletną serią francuskich Annales, polskimi Zeszytami historycznymi, włoskim czasopismem MicroMega oraz rosyjskim Sredniye Veka. Czytelnia zawiera część paryskiej Kultury i książek wydanych w serii Biblioteka Kultury.

Ponadto znajdują się tu liczne publikacje z zakresu historii, politologii i nauk społecznych. Na zasadzie depozytu dysponujemy również otrzymaną od Partii Demokratycznej dokumentacją z lat 1990-1995 z archiwów partii: ROAD, UD, KLD (elementy) i UW.

Goście czytelni będą mieli również dostęp do materiałów telewizyjnych, radiowych i prasowych dotyczących Bronisława Geremka, a także do archiwum
Katalog zasobów zostanie wkrótce udostępniony na naszej stronie internetowej.Czytelnia działa w siedzibie fundacji przy ul. Wilczej 9a/7 w Warszawie; jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.


Czytelnia Fundacji Geremka, to nie tylko zasoby archiwalne ale również miejsce żywej debaty – odbywają się tutaj publiczne seminaria i dyskusje.

Wszystkie osoby zainteresowane postacią prof. Bronisława Geremka zapraszamy do odwiedzania Fundacji i korzystania z czytelni.