Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Programy » Programy edukacyjne » Grupa Polska

Grupa Polska

O PROGRAMIE

Zajęcia dotyczą kluczowych zagadnień historii Polski XX w. Nie mają charakteru tradycyjnego wykładu chronologicznego, koncentrują się na analizie przełomowych wydarzeń, czy dominujących problemów najnowszej historii Polski.  Są okazją do analizy różnych perspektyw oceny przyczyn, przebiegu i skutków wydarzeń historycznych, odwołują się do kluczowych debat i dyskusji historiograficznych. Zagadnienia historii politycznej ściśle powiązane są z analizą kontekstów ekonomicznych, społecznych i kulturowych.

Punkt wyjścia do dyskusji stanowią materiały filmowe. Jednym z kluczowych celów zajęć, poza pogłębieniem wiedzy historycznej uczestników, jest nabycie umiejętności analizy obrazu filmowego jako źródła wiedzy o przeszłości, ale także teraźniejszości.

Podsumowanie zajęć stanowić będą przygotowane w grupach prezentacje, które na koniec programu obejrzy zaproszona publiczność.

Na 2 spotkania w czasie trwania cyklu zaprosimy świadków historii i czynnych uczestników wydarzeń ostatniego półwiecza. W listopadzie zakwalifikowani uczniowie wezmą udział w wyjeździe integracyjnym.

Zajęcia dla tej grupy prowadzi Arkadiusz Walczak.

 

Osoby zainteresowane udziałem w programie prosimy o wypełnienie i przesłanie poniższego kwestionariusza do 7 października 2016 r. i przesłanie na adres: Centrum im. Prof. Bronisława Geremka, ul. Wilcza 9a/7, 00-538 Warszawa lub w wersji z zeskanowanymi podpisami na adres: fundacja@geremek.pl.

Kwestionariusz
Harmonogram i tematy zajęć
Regulamin

Dodatkowych informacji o programie udziela Magdalena Witwicka: magdalena.witwicka@geremek.pl, tel 22 628 83 63.