Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Wykład inauguracyjny cyklu: Polska, czyli prowincja?

Wykład inauguracyjny cyklu: Polska, czyli prowincja?

Pierwszy wykład, zatytułowany Kompleksy i aspiracje prowincji wygłosił prof. Jerzy Jedlicki. Spotkanie odbyło się 28 kwietnia w siedzibie Fundacji i stanowiło początek serii wykładów wybitnych intelektualistów i myślicieli, które będą poświęcone zagadnieniu polskiego prowincjonalizmu.

 
Seminarium Kompleksy i aspiracje prowincji prof. Jerzego Jedlickiego jest pierwszym z czterech spotkań cyklu zatytułowanego "Polska: czyli prowincja?", które będą się odbywały w Centrum im. prof. Bronisława Geremka do końca 2010 roku.
 
Podejmowana w kolejnych odsłonach cyklu interdyscyplinarna perspektywa historii idei, kulturoznawstwa, socjologii i psychologii, a także literatury, pozwoli nie tylko prześledzić historyczne perypetie tego zjawiska ale także odpowiedzieć na pytanie o jego aktualność.
 
 
Według prof. Jerzego Jedlickiego "być prowincją (albo peryferią) cywilizacji europejskiej to znaczy czerpać więcej idei, innowacji i wzorów z jej ośrodków niż się oddaje w zamian. Polska jest od wieków w takim właśnie, bynajmniej nie wyjątkowym położeniu, z czego rodzą się kompleksy, poświadczone w kulturze narodowej. Jaka na to rada i jak starać się dzisiaj formować nasze aspiracje – oto temat pod rozwagę".
 
 
Artykuł w Gazecie Wyborczej będący skróconą wersją wykładu.