Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Seminarium filozoficzne 2016/2017

Seminarium filozoficzne 2016/2017

Zapraszamy chętnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Warszawy i okolicy na cykliczne spotkania z filozofem Piotrem Marciszukiem i jego filozofią. Nie będą to zajęcia z przyspieszonego kursu historii filozofii, ale próba zainteresowania tą nauką, która ma prowadzić do pełniejszego rozumienia dzieł kultury, a zwłaszcza literatury.

Osoby zainteresowane udziałem w programie prosimy o wypełnienie i przesłanie kwestionariusza do dnia 7 października  2016r. Dowiedz się więcej:

Cykl spotkań z młodzieżą licealną ma zachęcić ją do filozofii jako sposobu mierzenia się z problemami kultury i problemami osobistymi. Filozofia jako nauka autonomiczna i bezużyteczna z czysto praktycznego punktu widzenia, ma się okazać niezbędną w tłumaczeniu świata, ma prowadzić do pełniejszego rozumienia dzieł kultury, a zwłaszcza literatury. Podczas zajęć zbliżymy się również do świata wartości w najbardziej podstawowym sensie – rozważymy zagadnienia sensu życia, obecności zła w świecie oraz kłopotów z miłością. Zanalizujemy kilka utworów najbardziej filozoficznych poetów współczesności - Stanisława Barańczaka oraz Czesława Miłosza. Te spotkania z filozofią nie są historią filozofii ani jej przyspieszonym kursem – mają obudzić w młodych ludziach ciekawość i zdziwienie, filozoficzne oczywiście.

Zajęcia będą odbywać się w czwartki co dwa tygodnie o godz. 17. Uczestnicy cyklu nie biorą udziału w wyjeździe integracyjnym pozostałych grup.

Zajęcia dla tej grupy prowadzi Piotr Marciszuk.

Osoby zainteresowane udziałem w programie prosimy o wypełnienie i przesłanie poniższego kwestionariusza do 7 października 2016 r. i przesłanie na adres: Centrum im. Prof. Bronisława Geremka, ul. Wilcza 9a/7, 00-538 Warszawa lub w wersji z zeskanowanymi podpisami na adres: fundacja@geremek.pl.

Kwestionariusz
Harmonogram i tematy zajęć
Regulamin

Dodatkowych informacji o programie udziela Magdalena Witwicka: magdalena.witwicka@geremek.pl, tel: 22 628 83 63.