Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Wyjazd do Krzyżowej grup gimnazjalnych programu ?Przez współczesność do historii?.

Wyjazd do Krzyżowej grup gimnazjalnych programu ?Przez współczesność do historii?.

W tym roku stypendyści programu "Przez współczesność do historii" z grup globalnej i europejskiej w ramach wyjazdu integracyjnego udali się do siedziby Fundacji dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej na Dolnym Śląsku. Temat przewodni stanowiły dzieje relacji polsko-niemieckich oraz sąsiedztwa w regionie, a także spory wokół pojęcia polityki historycznej. 

Dzięki prowadzonym przez gospodarzy warsztatom nasi gimnazjaliści zapoznali się z pełną paletą postaw Niemców wobec reżimu hitlerowskiego, a szczególnie z działalnością grup opozycyjnych - Kręgu z Krzyżowej i organizatorów zamachu na Hitlera skupionych wokół pułkownika Stauffenberga. 

Tematyczne zwiedzanie Wrocławia i Świdnicy pozwoliło nam przyjrzeć się bliżej złożonemu dziedzictwu regionu oraz dramatycznym przemianom wokół 1945 r., kiedy Śląsk po wielu wiekach wrócił pod władzę Polski, a zniknęli jego dawni, niemieccy mieszkańcy.  

Najciekawszym, zdaniem młodzieży, punktem programu okazała się wizyta w kompleksie Riese, zagadkowym zespole podziemnych konstrukcji z czasów III Rzeszy. Tu oddaliśmy hołd zmuszanym do pracy więźniom oraz przekonaliśmy się, że praca historyka to również badanie prawdziwych tajemnic z przeszłości, wobec których czasem pozostajemy bezradni.

Poza integracją obu grup seminaryjnych wyjazd służył zachęceniu naszych stypendystów do postrzegania historii jako wielowątkowej, wieloperspektywicznej i zniuansowanej. W ten właśnie sposób będziemy teraz poruszali przez cały rok przewidziane w naszym programie problemy globalne i europejskie.