Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Zdjęcia z debaty "Polski katolicyzm polityczny"

Zdjęcia z debaty "Polski katolicyzm polityczny"

Wczoraj odbyła się inauguracja debat z cyklu "Etyka a polityka". Gościem był Prof. Zbigniew Mikołejko, który mówił o polskim katolicyzmie politycznym. 

Kolejnym gościem będzie Michał Łuczewski z tematem "Laïcité a miejsce sactum w demokracji". Debata odbędzie się 23 marca. 

W Polsce postępuje proces sekularyzacji - twierdzi prof. Mikołejko. Kościół katolicki stał się mniejszościowy; na msze niedzielne chodzi regularnie już tylko około 39 proc. Polaków, a wartości i normy katolickie są odrzucane w praktyce. Choć w deklaracjach do katolicyzmu przyznaje się 96 proc. Polaków, to jednak tylko deklaracje, stanowiące głównie wyraz tożsamości narodowej (ochrzczonych zostało jedynie 89 proc. – skąd pozostałe 7 % ?).

Kościół przestał być pojmowany jako a) ciało mistyczne b) lud boży. Pozostał jako instytucja hierarchiczna, oparta na posłuszeństwie. Dlatego m.in. stał się łatwym narzędziem politycznym i środowiskiem jednej partii, formacji quasi-religijnej, oderwanej od rzeczywistości. Zaś niektórzy jego biskupi i księża przemawiają niczym politycy PiS-u. Jest obecnie wątły i zróżnicowany wewnętrznie.

Polacy od wieków byli podzieleni na dwa "plemiona". Z jednej strony istniały opowieści inteligencko-szlacheckie – „dzieje malowane”, pełne heroizmu i mesjanizmu. Z drugiej, był los chłopa pańszczyźnianego. Owe dwa "plemiona", obce sobie, żyły obok siebie, z nienawiścią w sercach. Dwa narody – z inną historią i doświadczeniem. Z inną tradycją. Po 1989 roku, zaczęły żyć życiem osobnym, odczuwając wobec siebie wzajemną wrogość.