Aby zapewnić trwałość zdobyczom Unii Europejskiej i sprostać globalnym wyzwaniom naszych czasów, potrzebujemy duchowej jedności Europy, potrzebujemy europejskiego poczucia tożsamości.

Home » Aktualności » Inauguracja działalności Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka

Inauguracja działalności Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka

W dniu 5 czerwca 2009 odbyło się uroczyste otwarcie Fundacji w jej nowej siedzibie przy ul. Wilczej 9a w Warszawie, z udziałem wielu osobistości z kręgu przyjaciół i współpracowników prof. Bronisława Geremka, wśród których znaleźli się Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Radosław Sikorski.

-Kiedy rozmawiałam z profesorem Geremkiem kilka miesięcy przed jego śmiercią, mówił, że ma poczucie spełnienia, że Polska jest nareszcie demokratyczna i niepodległa, jest członkiem Unii europejskiej i NATO. I że nadchodzi czas, by nowe pokolenie przejęło za nią odpowiedzialność. Nie myślałam wówczas, że Jego słowa tak szybko nabiorą nowego sensu – tak Jolanta Kurska zainaugurowała początek działalności Fundacji Centrum im. Prof. Bronisława Geremka. Uroczystość miała miejsce 5 czerwca, w siedzibie fundacji, przy ulicy Wilczej 9a/7.

Data rozpoczęcia działalności została wybrana nieprzypadkowo - dzień po 20 rocznicy wyborów czerwcowych w 89 roku. Bronisław Geremek to jeden głównych z bohaterów tamtych wydarzeń i współtwórca wolnej Polski, która dzisiaj cieszy się obecnością w Unii Europejskiej i NATO.

Fundacja zamierza kontynuować dzieło profesora Geremka, tak aby dorobek, który po nim pozostał, nie uległ zapomnieniu. Centrum będzie działać na rzecz rozwoju nauki, myśli i kultury politycznej. Zamierza współpracować z instytucjami zajmującymi się ochroną i poszanowaniem praw człowieka oraz wspierać rozwój instytucji społeczeństwa obywatelskiego i kształtowania postaw społecznych.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. prezydent Lech Wałęsa, prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Tadeusz Mazowiecki, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, komisarz Danuta Hübner oraz wiele innych wybitnych osobistości i przyjaciół profesora.

Marcin Geremek, syn profesora i twórca Fundacji przypomniał, że jego ojciec nie chciał, by stawiano mu pomniki. -Wolałby pozostawić po sobie ślad w postaci instytucji, która będzie kontynuować jego myśl i pracę. Czułem, że to mój obowiązek – powiedział. Lech Wałęsa podkreślił, że takie miejsce jest dzisiaj bardzo potrzebne. –Bardzo się cieszę, że coś zorganizowanego powstaje pod patronatem pana Bronka. Jak będę miał kłopoty albo nie będę czegoś wiedział, to wiem gdzie mogę przyjść – mówił z humorem były prezydent.

Wiele osób wspomniało początki opozycji, pierwsze porozumienia intelektualistów z robotnikami w 80 roku oraz rozmowy Okrągłego Stołu. O Geremku mówił również Jean-Bernard Raimond, były minister spraw zagranicznych Francji, podkreślając jego ogromną rolę w demokratycznych przemianach w Polsce. Bernard Kouchner w przesłanym liście podkreślał, jak wielkim szacunkiem cieszył się Bronisław Geremek w jego ojczyźnie. -Był zawsze we Francji uważnie słuchany.