Aktualności

W poniedziałek 9 maja świętowaliśmy Dzień Europy w czasie spotkania na temat książki „Europa – Skok w nieznane”

The call for applications is prolonged. Please apply by May 15, 2022.

Prowadzimy zajęcia z kompetencji medialnych dla szkół i nauczycieli. Chcesz się zapisać? Napisz do nas!

Już w poniedziałek 9 maja w Big Book Cafe spotkamy się z Victorią Martín de la Torre, autorką premierowej książki na temat ojców założycieli UE.

Z okazji 70 rocznicy publikacji Deklaracji Schumana, Fundacja Geremka wraz z organizacjami partnerskimi realizowała projekt, którego celem była kontynuacja i pogłębianie debaty dotyczącej integracji europejskiej. Zachęcamy do przeczytania opisu wydarzeń i raportu, który powstał w wyniku projektu.

27 kwietnia Archiwum Akt Nowych udostępniło Archiwum prof. Bronisława Geremka. Zgromadzone archiwalia obrazują okres przemian politycznych w Polsce, a także życie i działalność prof. Bronisława Geremka.

The call for applications is now open. Please apply by May 15, 2022.

Spotkajmy się na wielkim, wspólnym obywatelskim wiecu „Solidarni z Ukrainą!". Pokażmy nasze wsparcie dla Ukrainy w Unii, zażądajmy zakończenia wojny z pełnym poszanowaniem integralności całej Ukrainy, wreszcie wykrzyczmy nasze żądanie zaostrzenia sankcji wobec Rosji, zablokowania TIRów, węgla, ropy, gazu...

Od 23 marca do 6 kwietnia w Senacie RP będzie można oglądać wystawę poświęconą prof. Bronisławowi Geremkowi.

Wystawa „O Europie marzyłem zawsze” dokumentuje najważniejsze wydarzenia z działalności publicznej prof. Bronisława Geremka, architekta polskiej demokracji i polskiej drogi do Europy.

Z okazji 90. rocznicy urodzin Prof. Bronisława Geremka, Grupa Renew Europe we współpracy z Fundacją uruchomiła program stażowy w Parlamencie Europejskim dla młodych osób z Europy Środkowej. Pierwsze staże rozpoczną się we wrześniu 2022 r.

„Bronisław Geremek. Historyk, opozycjonista, dyplomata" - tak brzmi tytuł jednego z tekstów opublikowanych w „Tygodniku Powszechnym" z okazji urodzin Bronisława Geremka. Zachęcamy do lektury!

12 marca 1999 roku minister spraw zagranicznych RP prof. Bronisław Geremek przekazał sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego.

7 marca, dzień po 90. rocznicy urodzin Bronisława Geremka we Wschowie została odsłonięta tablica upamiętniająca Patrona naszej Fundacji. Bronisław Geremek zamieszkał we Wschowie po wojnie, tam uczęszczał do gimnazjum im. Królowej Jadwigi we Wschowie i uzyskał małą maturę.

Lech Wałęsa, Róża Thun, Ignacy Niemczycki, Bogdan Klich, Adam Michnik, Bernard Guetta, Andrzej Celiński, Leszek Balcerowicz oraz Bogdan Borusewicz wspominają Bronisława Geremka w dniu jego urodzin.

Będziemy dziś wspominać Profesora, przypominając o jego życiu i dorobku, który pozostawił.

Z radością prezentujemy tekst, który jest efektem projektu Beyond Robert Schuman’s Europe i europejskiej współpracy - „Beyond Robert Schuman’s Europe – Citizen’s ideas and historic perspective for a better Union”.

22.02.2022

Oświadczenie

W odpowiedzi na materiały opublikowane w Polska The Times oraz w TVP Info i TVP1 oraz towarzyszące im komentarze osób publicznych zarząd Fundacji Centrum im. Prof. Bronisława Geremka informuje, że...

Czy historia dalej może inspirować nas do działania i zmiany – tak, jak w przeszłości inspirowała wielkich Europejczyków i Europejki? O tym porozmawiamy podczas debaty, która odbędzie się 24 lutego o 15:00 w gmachu Wydziału Neofilologii UW przy ul. Dobrej 55, w sali 1.007 i online.

Z ogromną radością informujemy, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił specjalną uchwałą rok 2022 Rokiem Bronisława Geremka.