Mix the Bubbles
Według Eurobarometru z 2019 r. 47% obywateli i obywatelek „raczej nie ufa” UE; zaś około 49% nie brało udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Niegłosujący stanowią znaczącą część europejskich społeczeństw, raczej rzadko biorą interesują się europejskimi tematami. Znajdują się pomiędzy najbardziej zaangażowanymi bańkami euroentuzjastów oraz eurosceptyków. Ten segment społeczeństw krajów unijnych można określić mianem passive positives – często są to osoby, które – choć pozytywnie nastawiane do UE – to nie są jednak szczególnie zainteresowane i zaangażowane w debatę publiczną o sprawach europejskich. Ich poglądy na Europę i Unię kształtują się i uwidaczniają się dopiero wtedy, gdy do debaty publicznej trafiają sprawy naprawdę kontrowersyjne, albo wpływające bezpośrednio na ich życie.
Głównym celem projektu Mix The Bubbles jest spotkanie bańki prounijnej z passive positives i wzmacnianie poczucia przynależności do Unii Europejskiej. Uczestniczki i uczestnicy projektu będą wspólnie pracować nad policy proposalami – propozycją zmiany rzeczywistości na poziomie unijnym. Propozycje zmian zostaną wypracowane nie tylko w Polsce, ale także w Grecji i we Włoszech. W każdym z tych krajów organizujemy pięć dwudniowych warsztatów na tematy najbardziej istotne dla obywateli UE, zgodnie z założeniami Konferencji na temat Przyszłości Europy. Moderatorzy warsztatów zadbają o to, podczas prowadzonych tam gier oraz dyskusji w ramach grup oraz z zaproszonymi ekspertami oraz prelegentami zdiagnozować najważniejsze dla uczestników i uczestniczek wyzwania i zaproponować ich rozwiązania.
W ramach warsztatów powstało 50 policy proposali, na które można głosować na platformie: https://mixthebubbles.eu/. Autorzy i autorki najlepszych policy proposali zostaną wezmą udział w Igrzyskach Wolności (https://igrzyskawolnosci.pl/), na których będą odbędą się warsztaty zaprojektowane specjalnie dla nich. Spośród głosujących także wylosujemy jedną osobę, która otrzyma wejściówkę VIP na Igrzyska.
Zapraszamy do udziału w głosowaniu!
Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską (Fundusz Erasmus+) i realizowany przez 5 organizacji partnerskich: BiPart (Włochy), Vouliwatch (Grecja), Fundację im. prof. B. Geremka (Polska), The Good Lobby Italia (Włochy) i Coglobal (Hiszpania).
Okres realizacji: 2021-2022
Koordynacja: Michał Sęk