Aktualności
Pierwszy Przystanek w Lublinie
Polska od 20 lat należy do Unii Europejskiej. To znaczy, że my – tak samo, jak np. Francuzi, Czesi, Portugalczycy – tworzymy UE. Co z tego dla nas wynika? Jaki UE ma wpływ na nasze życie? Wartości europejskie – co się za tym kryje? Jakie prawa przysługują nam jako obywatelom i obywatelkom Unii Europejskiej? Chcesz znaleźć odpowiedzi na te pytania i poruszyć te tematy w szkole, ale nie wiesz jak? Zgłoś się do udziału w projekcie Przystanek: Edukacja!
W projekcie zrealizujemy trzy Przystanki, każdy w innym regionie.
Pierwszy Przystanek: Edukacja odbędzie się w Lublinie, dlatego nasze zaproszenie kierujemy do szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych z województwa lubelskiego i województw ościennych.
Szukamy osób aktywnych w swoich szkołach (np. zaangażowanych w samorząd uczniowski, wolontariat) lub społecznościach lokalnych (np. działających w młodzieżowych radach gminy). Takich, którzy już są liderami albo chcą nimi zostać.
Przystanek obejmuje dwa weekendowe zjazdy:
- 27-28 kwietnia 2024,
- 25-26 maja 2024.
Zajęcia poprowadzą, m.in.
- Piotr Maciej Kaczyński (ekspert Fundacji, pisze o Europie dla największych polskich i zagranicznych gazet, a oprócz tego prowadzi szkolenia o Unii Europejskiej dla szkół oraz grup branżowych np. dziennikarzy, urzędników),
- Katarzyna Lipka (autorka w serwisie FakeNews.pl, ekspertka z zakresu kompetencji medialnych i przeciwdziałania dezinformacji) oraz
- Mateusz Wojcieszak (prezes Fundacji Pole Dialogu; zajmuje się partycypacją publiczną, specjalizuje się w pracy z nauczycielami i młodzieżą, aktywizowaniem ich i wspieraniem ich w działaniach).
Podczas zjazdów będziemy pracować warsztatowo, podzieleni na dwie grupy – uczniowską i nauczycielską. W każdej będziemy koncentrować się na tym, co praktyczne i jak to dalej można wykorzystać w swojej szkole oraz jak zaangażować innych do rozmowy, nie tylko o Unii Europejskiej.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Organizator zapewnia wyżywienie, a zespołom spoza Lublina opłaca noclegi, a także zwraca koszty dojazdu.
Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.office.com/e/rDd7j1XeXn
Aby wziąć udział w projekcie, należy utworzyć czteroosobowy zespół, składający się z 2 uczniów/uczennic oraz 2 nauczycieli, nauczycielek. Czteroosobowy zespół ze szkoły wypełnia jeden formularz zgłoszeniowy.
Zachęcamy Was do wspólnego – w gronie nauczycielsko-uczniowskim – przejścia przez pytania, porozmawiania o Waszych motywacjach i potrzebach związanych z uczestnictwem w projekcie. To, co nam napiszecie, jest dla nas ważne. W ten sposób będziemy mogli więcej dowiedzieć się o Was, a tym samym lepiej zaprojektować spotkania w projekcie.
Do udziału w Przystanku: Edukacja w Lublinie zaprosimy 6 zespołów.
(Formularz online należy wypełnić w całości za jednym razem. Przed wypełnieniem formularza online, można zapoznać się z wykazem wszystkich pytań, które dostępne są tutaj: Formularz poglądowy)
Finansowanie
Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ decydujący nie ponoszą za nie odpowiedzialności.