Aktualności
Kolejne warsztaty Historyczne.
W dniu 18.03.2023 r. odbyły się kolejne warsztaty historyczne. Jak zwykle spotkaliśmy się w 3 grupach: globalnej, europejskiej i polskiej.
Pracę warsztatową w grupach zdominowały 3 tematy. (1) Postać Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Richarda von Weizsäckera i jego słynne wystąpienie “Podwójne wyzwolenie”. Wystąpienie to jako jedne z najważniejszych w historii powojennych Niemiec, jest jedną z obowiązkowych lektur każdego niemieckiego parlamentarzysty, ale i badacza niemieckiej historii . (2) „Życie miejskie” czyli wpływ miast na współczesną rzeczywistość, ale i kształtowanie się polityk społeczno-politycznych i kulturalnych. (3) Czym jest historia. Pośrednio o roli i znaczeniu paryskiej „Kultury” Jerzego Giedroyc’a. A wszystko w kontekście tekstu Juliusza Mieroszewski, “Rosyjski “kompleks polski” i obszar ULB”.
Najwięcej emocji wzbudziła dyskusja w grupie europejskiej dotyczącej polityk miejskich, ale też wpływu jakie miasta (stolice państw i duże aglomeracje) mają na politykę europejską i światową. A także dyskusja nad tym, czy burmistrzowie miast – mają albo jak daleko idący powinni mieć wpływ na kształtowanie się polityki globalnej. Jak rozwój miast wpływał na przemiany społeczno-polityczno-kulturalne kontynentów, głównie Europy. I dlaczego prawie wszystkie miasta na świecie przypominają… miasta europejskie.
W grupie polskiej dyskutując o tekście Juliusza Mieroszewskiego uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć i dotknąć archiwalnych wydań paryskiej „Kultury”, które znajdują się w zbiorach biblioteki Fundacji. I zastanowić się – czym jest historia.
W grupie globalnej, postać Richarda von Weizsäckera wywołała dyskusję na temat odpowiedzialności Niemiec za II wojnę światową i rozumienia tej odpowiedzialności przez RFN. I czy to „niemieckie rozumienie odpowiedzialności” było akceptowalne i wiarygodne dla tych, którzy w trakcie II wojny ponieśli największe straty (Polska, Rosja, Izrael).
Kolejne spotkanie już za 2 tygodnie. Jak anonsowaliśmy naszą gościnią będzie Dorota Warakomska. Dziennikarka, wieloletnia korespondentka telewizji publicznej w USA, podróżniczka.