Aktualności
Kolejny warsztat w ramach projektu „Dialog” za nami. W dniu 22.03.2023 r. realizowaliśmy część bloku „Równość”. W warsztatach uczestniczyła młodzież z Liceum im. Kossutha w Warszawie z klas II-IV.
Punktem wyjścia była dyskusja o tym co nas łączy. Mimo różnych krajów pochodzenia. Ale też jak stereotypy myślenia o innych determinują postrzeganie ludzi, rówieśników, społeczności.
W grupach młodzież pracowała nad definicjami pojęć: tolerancja, mowa nienawiści, dyskryminacja, wykluczenie, stygmatyzacja. Następie skupiono się na łańcuchu dyskryminacji: od stereotypu (myśl), przez uprzedzenie (emocja) do dyskryminacji (działanie).
Najwięcej emocji wzbudziło ćwiczenie dotyczące naszego widzenia innych, poprzez sieć wyobrażeń. Takie stereotypowe widzenie innych, uwarunkowane słowami: zawsze, nigdy, na pewno – niesie ze sobą zawsze jakieś konkretne emocje. Mogą być one neutralne, pozytywne, negatywne. Ale… są mocno osadzone w głowach. Często nie mają pokrycia w rzeczywistości, ale tak często powtarzane, niemal stają się faktem. A na pewno – najszybciej przychodzą na myśl. Determinują to, jak postrzegamy innych. Takie stereotypowe myślenie może dotyczyć wszystkiego: płci, miejsca zamieszkania, wykonywanej pracy, pochodzenia, języka czy wyznawania określonych poglądów. I bardzo często definiuje, co ktoś może lub nie, co komuś wypada lub nie, kim ktoś jest, albo kim stanie się „na pewno”.
Dyskusja była bardzo gorąca. I dotknęła ważnych, jak nam się wydaje, problemów. O których młodzież nie miała możliwości podyskutować w takim zakresie, w jakim umożliwiły im realizowane przez naszą organizację warsztaty.
Zajęcia prowadziła: Agnieszka Serwadczak z „Centrum Edukacji Obywatelskiej”. Projekt jest finansowany przez m.st. Warszawa.