Aktualności
Wystawa „Bronisław Geremek: O Europie marzyłem zawsze” została zaprezentowana w Instytucie Studiów Europejskich Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego (l’Institut d’études européennes, Université Libre de Bruxelles, IEE-ULB).
Wystawa dokumentuje najważniejsze wydarzenia z działalności publicznej profesora Bronisława Geremka, architekta polskiej demokracji i polskiej drogi do Europy. Szczególny nacisk położony jest w niej na wkład prof. B. Geremka w kształtowanie polskiej drogi do integracji ze strukturami politycznymi Zachodu – Unią Europejską i NATO – przekreślającą powojenny podział Europu i oddzielenie Polski od Europy, wbrew jej woli, Żelazną Kurtyną.
Tytuł wystawy „O Europie marzyłem zawsze” jest cytatem z przemówienia prof. Bronisława Geremka wygłoszonego podczas ceremonii wręczenia mu Nagrody Karola Wielkiego w 1998 roku, najważniejszego europejskiego wyróżnienia wręczanego wybitnym osobistościom życia publicznego za ich wkład w pokój i jedność Europy. Profesor B. Geremek wielokrotnie w przemówieniach i wywiadach podkreślał rolę marzenia w polityce, które mobilizując do działania pozwala zmieniać rzeczywistość na lepsze, jak podczas powstania ruchu „Solidarności” prowadzącego Polskę do odzyskania wolności 1989 roku oraz jej drogi do Europy i struktur Zachodu uwieńczonego przystąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 roku.
Wystawa „Bronisław Geremek: O Europie marzyłem zawsze” została wyeksponowana w Instytucie Studiów Europejskich Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego dzięki inicjatywie dr Marty Matrakovej w związku z projektem GEM-DIAMOND realizowanego w ramach Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) i przy wparciu programu Erasmus+.
Profesor B. Geremek otrzymał doktorat honorowy Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego (ULB) w 1991 roku. Po jego śmierci jedna z sal Instytutu Studiów Europejskich ULB została nazwana jego imieniem (Salle Bronisław Geremek).
Wystawa została po raz pierwszy zaprezentowana w Senacie RP w 90. rocznicę urodzin profesora B. Geremka w marcu 2022 roku podczas uroczystości z udziałem Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego. Decyzją Senatu RP, rok 2022 był obchodzony jako Rok Bronisława Geremka dla uczczenia dorobku „jednego z najważniejszych polskich polityków, współodpowiedzialnego za odbudowę niepodległości Polski i wprowadzenie Rzeczypospolitej do NATO i Unii Europejskiej”. Koncepcję merytoryczną wystawy opracowała Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, a została ona zrealizowana przez Kancelarię Senatu RP.