Aktualności
Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl
Za nami 2. edycja Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek
Celem 3-dniowego Szkolenia jest wspieranie dziennikarzy i dziennikarek na ich wczesnym etapie kariery zawodowej w lepszym zrozumieniu Unii Europejskiej i jej wpływu na kształtowanie rzeczywistości.
W Szkoleniu wzięło udział 18 osób, pracujących w mediach lokalnych i ogólnopolskich, a także uprawiających freelancing.
Program Szkolenia zawierał w I części tematy dotyczące wiedzy o Unii Europejskiej (instytucje unijne i ich kompetencje, wartości europejskie, grupy polityczne w Parlamencie Europejskim) oraz wyborów europarlamentarnych w 2024 roku, uzupełnione o aspekty etyczne zawodu dziennikarskiego oraz sposobów przeciwdziałania manipulacji i dezinformacji.
Wstępem do części praktycznej były dwie konferencje prasowe, zorganizowane na potrzeby Szkolenia. Konferencje, w których udział wzięli posłowie do Parlamentu Europejskiego, dotyczyły potencjalnych zmian w Unii Europejskiej. Tematem pierwszej konferencji, w której wziął udział poseł do PE Adam Jarubas, były szanse i zagrożenia zniesienia zasady jednomyślności (prawa weta) w głosowaniach, drugiej zaś, w której uczestniczył poseł do PE Marek Balt – podział kompetencji w Unii Europejskiej w zakresie zdrowia, energii, obrony oraz polityki społecznej i gospodarczej. W obu konferencjach pytania zadawali i zadawały uczestnicy i uczestniczki Szkolenia, którym merytorycznych uwag i praktycznych wskazówek udzieliła Justyna Dobrosz-Oracz, dziennikarka i sprawozdawczyni sejmowa „Gazety Wyborczej”.
Ponadto osoby uczestniczące w Szkoleniu pracowały nad swoimi materiałami dziennikarskimi dotyczącymi tematów unijnych lub lokalnych. Konsultacji w zakresie tworzenia artykułów prasowych udzielali Bartosz Wieliński (“Gazeta Wyborcza”) i Łukasz Lipiński (Polityka.pl), w zakresie tworzenia podcastów – Agata Kowalska (OKO.press), a materiałów wideo Maciej Czajkowski (dziennikarz telewizyjny). Zwieńczeniem Szkolenia było omówienie pomysłów oraz efektów pracy uczestników i uczestniczek.
Do 12 grudnia 2023 r. uczestnicy i uczestniczki mają czas na przesłanie finalnej wersji swojego materiału dziennikarskiego. Autorzy i autorki czterech najlepszych materiałów otrzymają zaproszenie do udziału w II module Szkolenia.
Wideorelacja ze Szkolenia:
Szkolenie Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek organizowane jest przez Fundację Geremka oraz „Gazetę Wyborczą” na zlecenie Parlamentu Europejskiego.
Wyniki kwalifikacji do II modułu Szkolenia
Przedstawiamy wyniki kwalifikacji do II modułu Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek. Kwalifikacja odbyła się na podstawie przesłanych materiałów dziennikarskich, które były oceniane według kryteriów zapisanych w regulaminie Szkolenia: rzetelności, ważności, atrakcyjności (w tym kryterium uwzględniono również walory stylistyczne i językowe).
Materiały oceniała komisja w składzie: Piotr M. Kaczyński, Miłosz Wiatrowski-Bujacz, Bartosz Wieliński.
Ponadto informujemy, że organizatorzy II modułu zdecydowali, żeby zaprosić z Polski więcej osób (6), niż pierwotnie zakładano (4).
Zaproszenie do udziału w II module Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek otrzymują:
- Krzysztof Figlarz za artykuł „Czy PE chce zabrać Polsce suwerenność?„
- Anna Hajduczek za materiał audio „Kto dowiezie pasażerów kolei z Zielonej Góry do Wrocławia?”
- Marta Kaczmarczyk za materiał audio „Inwazyjne gatunki obce. Niechciani goście, którym otworzyliśmy drzwi„
- Michał Kłos za artykuł „Zmiana traktatów. Co rezolucja Europarlamentu oznacza dla Polski?„
- Aleksandra Krzysztoszek za artykuł „Glifosat. Cichy zabójca czy najlepszy przyjaciel rolnika?„
- Aleksandra Wróbel za artykuł „Demograficzny dramat województwa świętokrzyskiego„
II moduł Szkolenia odbędzie się 18 i 19 marca 2024 r. w Brukseli.