Aktualności
Jesteśmy z Polski. Jesteśmy z Europy. Jesteśmy stąd.
Dlatego porozmawiamy o tym, kim jesteśmy, jak rozumiemy Europę, co nas łączy i co nas dzieli. Poćwiczymy dialog mimo różnic, nauczymy się rozpoznawać i przeciwdziałać dezinformacji. Wspólnie porozmawiamy o prawach człowieka i zastanowimy się, jak stosować je na co dzień. Spędzimy razem cztery dni, poznamy inspirujących ludzi i Białystok.
Zapraszamy 4-osobowe zespoły ze szkół do udziału w dwóch weekendowych zjazdach warsztatowych w Białymstoku
Przystanek: Edukacja zawita tym razem w Białymstoku, dlatego nasze zaproszenie kierujemy do szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych z województwa podlaskiego i województw ościennych.
Szukamy osób aktywnych w swoich szkołach (np. zaangażowanych w samorząd uczniowski, wolontariat) lub społecznościach lokalnych (np. działających w młodzieżowych radach gminy). Takich, którzy już są liderami albo chcą nimi zostać.
Przystanek obejmuje dwa weekendowe zjazdy:
- 23-24 listopada 2024,
- 7-8 grudnia 2024.
Podczas zjazdów będziemy pracować warsztatowo w podziale na dwie grupy: uczniowską i nauczycielską. W każdej z nich będziemy koncentrować się na umiejętnościach praktycznych i możliwych zastosowaniach w szkole, i swojej społeczności. Wspólnie nauczymy się, jak angażować innych do działania.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Organizator zapewnia wyżywienie, a zespołom spoza Białegostoku opłaca noclegi, a także zwraca koszty dojazdu.
Aby wziąć udział w projekcie, należy utworzyć czteroosobowy zespół, składający się z 2 uczniów/uczennic oraz 2 nauczycieli/nauczycielek. Czteroosobowy zespół ze szkoły wypełnia jeden formularz zgłoszeniowy [rekrutacja zakończona].
Do udziału w Przystanku: Edukacja w Białymstoku zaprosimy 6 zespołów.
Regulamin udziału w projekcie Przystanek: Edukacja w Białymstoku
Załączniki do zgłoszenia
Program I zjazdu: 23-24 listopada
Warsztaty poprowadzą
- Piotr Maciej Kaczyński — ekspert Fundacji Geremka, pisze o Europie dla największych polskich i zagranicznych gazet, a oprócz tego prowadzi szkolenia o Unii Europejskiej dla szkół oraz grup branżowych np. dziennikarzy, urzędników),
- Filip Szulik-Szarecki — koordynator i główny analityk projektu fact-checkingowego Wojownicy Klawiatury,
- Aleksandra Saczuk — prezeska Fundacji Geremka, ekspertka ds. edukacji obywatelskiej, trenerka zrzeszona w Stowarzyszeniu Trenerów Organizacji Pozarządowych,
- Mateusz Wojcieszak — prezes Fundacji Pole Dialogu; zajmuje się partycypacją publiczną, specjalizuje się w pracy z nauczycielami i młodzieżą, aktywizowaniem ich i wspieraniem ich w działaniach.
Finansowanie
Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ decydujący nie ponoszą za nie odpowiedzialności.