Aktualności
fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl
Dwadzieścioro młodych dziennikarzy i dziennikarek z całej Polski wzięło udział w 4. edycji Szkolenia Parlamentu Europejskiego
Spotkania i warsztaty ze znanymi dziennikarzami prasowymi, telewizyjnymi i radiowymi. Poznawanie funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej i rozmowy o unijnych mechanizmach w praktyce. Ale też dzielenie się swoimi doświadczeniami z pracy oraz dzielenie się pomysłami na nowe rozwiązania w skutecznym informowaniu o tym, co dzieje się na świecie i w Europie.
i rozmowy o unijnych mechanizmach w praktyce, dzielenie się swoimi doświadczeniami z pracy dziennikarskiej i poznawanie przydatnych narzędzi do przeciwdziałania dezinformacji. Tak 20 młodych dziennikarzy i dziennikarek z mediów lokalnych i regionalnych z całej Polski zdobywało wiedzę i umiejętności podczas Szkolenia Parlamentu Europejskiego.
Była to okazja do czerpania z doświadczenia i warsztatu pracy cenionych przedstawicieli mediów. Warsztaty poprowadzili m.in. Maciej Czajkowski (wiceszef redakcji „19.30″, TVP), Roman Imielski (I zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”), Agata Kowalska (autorka podcastów, publicystka, dziennikarka Polskiego Radia), Aleksandra Sobczak (wicenaczelna „Gazety Wyborczej”), Piotr Stasiński (wieloletni zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”), Zosia Wanat (reporterka mediów międzynarodowych, szefowa warszawskiego oddziału “Bloomberga”), Bartosz T. Wieliński (wicenaczelny „Gazety Wyborczej”) oraz Agata Kondzińska (dziennikarka polityczna „Gazety Wyborczej”).
Nie zabrakło też spotkań z ekspertami. Zajęcia dla uczestników i uczestniczek szkolenia poprowadzili również Tomasz Zając z Polskiego Instytutu Spraw międzynarodowych oraz Marta Glanc ze Stowarzyszenia Demagog. Na pytania młodych dziennikarzy i dziennikarek odpowiadała Posłanka do Parlamentu Europejskiego Kamila Gasiuk-Pihowicz, a o kulisach prowadzenia polityki na najwyższych szczeblach rozmawialiśmy z profesor Danutą Hübner, która była wieloletnią Komisarz UE, a później Posłanką do Parlamentu Europejskiego przez trzy kolejne kadencje, a także z Ignacym Niemczyckim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dopełnieniem warsztatów były spotkania z przedstawicielami służb prasowych Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – Bartosza Ochapskiego i Bartosza Zadury, a także udział w konferencji prasowej posłów sprawozdawców PE ds. wieloletniego budżetu UE: Siegfrieda Muresana i Carli Tavares, którzy przedstawili priorytety unijnego budżetu po 2027.
Obecnie uczestniczki i uczestniczki szkolenia pracują nad swoimi materiałami dziennikarskimi dotyczącymi tematów unijnych lub lokalnych. Autorzy i autorki najlepszych materiałów otrzymają zaproszenie do udziału w II module szkolenia w Brukseli.
Szkolenie jest realizowane na zlecenie Parlamentu Europejskiego.
Realizatorzy projektu: