Aktualności

Za nami finał pierwszej polskiej edycji konkursu EUSTORY „Moje życie w PRL”

19 czerwca 2026 r. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się gala finałowa pierwszej polskiej edycji konkursu historycznego EUSTORY „Moje życie w PRL”. Podczas wydarzenia zaprezentowano zwycięskie filmy, ogłoszono wyniki konkursu oraz wręczono nagrody ich autorkom i autorom oraz osobom mentorującym.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 40 uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Zadaniem osób uczestniczących było przygotowanie 7-8-minutowego wywiadu wideo z bliską osobą pamiętającą czasy PRL. Rozmowa miała nawiązywać do filmu „Miś” Stanisława Barei oraz dwóch innych polskich filmów dotyczących tego okresu. W pracach wykorzystywano autentyczne materiały z prywatnych archiwów, takie jak fotografie, dokumenty i rodzinne pamiątki. Każdy film zawierał również napisy w języku angielskim.

Laureatki i laureaci konkursu

Jury wyłoniło sześć nagrodzonych prac – przyznano pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz trzy wyróżnienia.

I miejsce
Borys Rogowski
osoba mentorująca: Barbara Włochowicz

II miejsce
Julia Jaklewicz
osoba mentorująca: Aleksandra Skibińska

III miejsce
Maksymilian Barć
osoba mentorująca: Bożena Gajewska

Wyróżnienie
Patrycja Bednarska
osoba mentorująca: Monika Bednarska-Bajer

Wyróżnienie
Maria Jurkiewicz
osoba mentorująca: Bożena Tomaka-Olszańska

Wyróżnienie
Daniel Pietrzak
osoba mentorująca: Barbara Wilkołaska

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym osobom oraz ich mentorkom. Jury podkreśliło wysoki poziom merytoryczny i techniczny nadesłanych prac, ich różnorodność oraz uważność, z jaką młode osoby podeszły do rozmów ze świadkami historii i pracy z materiałami z prywatnych archiwów.

Jury konkursu

Prace konkursowe oceniała Komisja w składzie:

  • dr Piotr Podemski – koordynator merytoryczny i pomysłodawca koncepcji polskiej edycji konkursu,
  • Ewa Kulik-Bielińska – członkini Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, działaczka opozycji demokratycznej,
  • dr Jolanta Kawa – prezeska Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka,
  • Katarzyna Bojkowska – reżyserka, edukatorka,
  • Łukasz Krawczyński – dyrektor programowy Fundacji Geremka, sekretarz Komisji Konkursowej.

Przy ocenie prac jury brało pod uwagę zgodność z założeniami konkursu, wartość merytoryczną, jakość techniczną filmu, jakość napisów w języku angielskim oraz refleksję nad procesem twórczym.

Gala finałowa w Zamku Ujazdowskim

Galę rozpoczęły wystąpienia dr. Piotra Podemskiego, Ewy Kulik-Bielińskiej oraz Katarzyny Bojkowskiej. Następnie osoby uczestniczące w wydarzeniu obejrzały projekcje zwycięskich filmów. O roli edukacji historycznej i opowiadania o przeszłości młodemu pokoleniu mówiła także Agnieszka Jankowiak-Maik, znana jako „Babka od histy”.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród głos zabrały Katja Fausser, dyrektorka programu EUSTORY w Körber-Stiftung, oraz dr Jolanta Kawa, prezeska Fundacji Geremka.

W gali uczestniczył także Krzysztof Izdebski, Dyrektor ds. rzecznictwa i rozwoju w Fundacji im. Stefana Batorego. Wydarzenie zakończyło się lunchem i rozmowami z laureatkami, laureatami, osobami mentorującymi, członkiniami i członkami jury oraz zaproszonymi gośćmi.

Historia opowiedziana przez świadków

Konkurs „Moje życie w PRL” powstał w odpowiedzi na ograniczoną obecność historii najnowszej w praktyce szkolnej oraz potrzebę wyjścia poza uproszczony, często wyłącznie satyryczny obraz Polski Ludowej obecny w kulturze popularnej.

Projekt połączył historię mówioną, edukację filmową i pracę ze źródłami prywatnymi. Jego ważnym elementem był dialog międzypokoleniowy – rozmowa młodych osób z bliskimi świadkami historii, uważne słuchanie ich doświadczeń oraz zestawienie osobistych wspomnień z przedstawieniami PRL znanymi z polskiego kina.

Osoby uczestniczące mogły skorzystać ze wsparcia merytorycznego w postaci webinaru prowadzonego przez reżyserkę Katarzynę Bojkowską oraz indywidualnych konsultacji filmowych i historycznych z Katarzyną Bojkowską i dr. Piotrem Podemskim.

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom konkursu, osobom mentorującym, członkiniom i członkom jury, ekspertkom i ekspertom oraz partnerom projektu. Nadesłane filmy pokazały, że osobiste i rodzinne historie mogą stać się punktem wyjścia do pogłębionej refleksji nad przeszłością Polski i Europy.

Konkurs „Moje życie w PRL” został zrealizowany w ramach europejskiej sieci EUSTORY, przy wsparciu Körber-Stiftung oraz dzięki współfinansowaniu Fundacji im. Stefana Batorego.

fot. Amelia Sieradzka i Jan Florkiewicz

Finał konkursu "Moje życie w PRL", 19 czerwca, Warszawa

Finał konkursu "Moje życie w PRL", 19 czerwca, Warszawa

Finał konkursu "Moje życie w PRL", 19 czerwca, Warszawa

Finał konkursu "Moje życie w PRL", 19 czerwca, Warszawa

Finał konkursu "Moje życie w PRL", 19 czerwca, Warszawa

Finał konkursu "Moje życie w PRL", 19 czerwca, Warszawa

Wróć do: Aktualności

Korzystamy z ciasteczek. Więc informacji tutaj: polityka prywatności. 

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close