Aktualności
BORN in EU: warsztaty „Młodzi a polityka”
W październiku i listopadzie kontynuowaliśmy projekt BORN in EU, w którego ramach prowadzimy warsztaty „Młodzi a polityka”, skierowane do osób wkraczających w dorosłość. Podczas warsztatów poznawaliśmy stosunek młodych osób do polityki, zaangażowania społecznego oraz udziału w wyborach.
Oba warsztaty odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim i zostały zorganizowane we współpracy z Europe Direct Mińsk Mazowiecki.
23 października 2023 r.
W warsztacie wzięły udział uczennice i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim.
Podczas spotkania dużo miejsca poświęciliśmy na rozmowę o wyborach parlamentarnych w Polsce oraz o rekordowej frekwencji wśród młodych wyborców i wyborczyń. Wspólnie zastanawialiśmy się, co zmotywowało młode osoby do udziału w wyborach i co możemy zrobić, by utrzymać ten poziom zaangażowania przy kolejnych wyborach – samorządowych i europarlamentarnych. Jedną z konkluzji warsztatatów było to, że głosowanie staje się normą.
6 listopada 2023 r.
W warsztatach uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim, która podzieliła się swoją perspektywą związaną z życiem politycznym w Polsce.
Podczas wprowadzenia do warsztatów rozmawialiśmy o udziale w wyborach poszczególnych grup wiekowych oraz o tym, że ludzi w wieku 18-29 lat jest mniej niż innych grup wiekowych, które są bardziej zmotywowane do udziału w wyborach. Zatem często o przyszłości młodych ludzi decydują osoby, które są od nich o wiele starsze i mają znikomą świadomość tego, co jest ważne dla młodych.
Głównym wnioskiem pracy w pierwszej części warsztatów było to, że istnieje grupa młodych ludzi zainteresowanych polityką, ale na tyle są nią zdegustowanie, że nie uczestniczą w wyborach. Polityka kojarzy się młodym z kłótniami, aferami i skandalami oraz agresją. Śledzenie świata politycznego potrafi był stresujące. Z drugiej strony bycie na bieżąco z tym, co dzieje się w polityce, może przypominać śledzenie serialu, co pogłębia medializacja polityki w mediach społecznościowych i silną obecność wątków politycznych w memosferze.
Kontekst
W ubiegłym roku świętowaliśmy 18. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pierwsze pokolenie Polek i Polaków, urodzonych już w Unii Europejskiej, weszło w dorosłość i mogło w październiku oddać głos w swoich pierwszych wyborach do Parlamentu RP, a już za kilka miesięcy – do Parlamentu Europejskiego.
Pragniemy wzmocnić widzialność pokoleń, dla których członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest czymś, co znają od najmłodszych lat. Chcemy poznać ich emocje i potrzeby, pomóc przełożyć je na postulaty dotyczące Unii Europejskiej, wzmocnić ich widoczność w debacie publicznej i sprawić, by głos osób metrykalnie i mentalnie urodzonych w UE był słyszany i miał znaczenie.
O projekcie
Projekt BORN in EU jest kontynuacją kampanii tożsamościowej w mediach społecznościowych #bornineu. Warsztaty dla młodzieży realizowane są również w Grecji, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech.
Finałem projektu będą dwudniowe warsztaty w Brukseli dla najbardziej aktywnych uczestników i uczestniczek ze wszystkich państw biorących udział w projekcie.
Born in EU (nr grantu 101081706) to projekt realizowany w ramach programu Unii Europejskiej: Program „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości”.