Aktualności
Ojcowie Europy – sześć postaci, które miały największy wkład w zjednoczenie Europy po II wojnie światowej. Powojenne resentymenty i długi rachunek krzywd zdołali przekształcić w projekt pojednania i współpracy w imię przyszłości bez wojen. Ich idee i działania stworzyły podwaliny Unii Europejskiej. Ojcowie Europy przez dekady byli symbolem sukcesu pojednania i integracji.
Jednak Unii Europejskiej nie tworzyli wyłącznie mężczyźni. Historia Europy – nasza historia – będzie prawdziwa tylko wtedy, gdy będzie uzupełniona o inne perspektywy. Dlatego konieczne jest napisanie jej w sposób pełny. Musimy zadać sobie pytanie, jaką rolę w integracji europejskiej odegrały kobiety. Kim były Matki Europy?
Mężczyźni mogli zostać ojcami europejskiego projektu politycznego tylko dzięki kobietom, które zostały matkami europejskich społeczeństw. Ten projekt polityczny odniósł w XX w. gigantyczny sukces nie tyle dzięki zaangażowaniu mężczyzn, ile raczej pomimo wykluczenia kobiet. Aby ten sukces nie został w XXI w. zmarnowany, konieczne jest wyciągnięcie lekcji i przyspieszenie zmian, które włączają w publiczną debatę i wspólnotę polityczną różne głosy i perspektywy.
ze Wstępu do publikacji „Matki Europy”, autor: Michał Sęk
Kim są Matki Europy? Poznajcie nasza bohaterki
„Matki Europy” realizuje konsorcjum organizacji pozarządowych z Węgier (Magyarorszagi Europa Tarsasag), Niemiec (Alliance4Europe), Grecji (Inter Alia), Hiszpanii (Asociacion Consortium Local-Global Coglobal), Czech (Knihovna Vaclava Havla), oraz z Polski (Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka i Polska Fundacja Roberta Schumana).
W Polsce działamy przy merytorycznym wsparciu Muzeum Historii Kobiet.
Projekt „Matki Europy” dofinansowano z programu Unii Europejskiej „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (program CERV, grant nr 101143916).