Aktualności
Kwietniowe Warsztaty Historyczne.
Za nami kolejne warsztaty historyczne. Jak zwykle spotkaliśmy się w 3 grupach. Analizie zostały poddane bardzo ciekawe teksty i wystąpienia, które do dzisiaj dnia stanowią ważny element historycznych rozważań.
Grupa Globalna: Frederik de Klerk: „Przesłanie nadziei”: mowa na otwarcie parlamentu. Rzecz o apartheidzie, kursie na łagodzenie i ostateczną likwidację segregacji rasowej w RPA. W tym kontekście rozważano także kwestie praw człowieka, wolności i swobód obywatelskich, marginalizacji ze względu na kolor skóry i pochodzenie, wszelkich form dyskryminacji i jej przejawów na świecie.
Grupa Europejska: Peter Mair „Rządzenie pustką. O wydrążaniu zachodniej demokracji”. Rzecz o poszukiwaniu europejskiego demosu. Próba analizy czym były i są obecnie typowe podziały polityczne: prawica, lewica, centrum. Zarówno w kontekście Europy (Francja, Niemcy), ale także Polski. Jak bardzo prawicowe są obecnie parte prawicowe i jak lewicowa lewica. I czy centrum może może być prawicowe lub lewicowe.
Grupa Polska: Maria Janion, “Wojna i forma”, 1976 – rzecz o polskim micie historycznym. O tym czym jest polski mistycyzm/mesjanizm a czym powinien być – pragmatyzm historyczny. W dyskusji i analizie dotykano tematu np. kwestii II wojny światowej i mitu Powstania Warszawskiego. Ale też kwestii zaangażowania pokoleniowego w walkę zbrojną. Jak dalece obarczone jest ono mitem „ułańskiej fantazji”, a nie historycznego pragmatyzmu. To był także czas na przedstawienie sylwetki Marii Janion, nie tylko jako znanej polskiej historyczki literatury, krytyczki literackiej specjalizującej się w historii polskiego i europejskiego romantyzmu, ale też aktywistki i analityczki społecznej zaangażowanej w sprawy równościowe i wolnościowe.
We wszystkich grupach pracowano w parach i w mniejszych zespołach warsztatowych. Był czas na analizy, osobiste refleksje i zespołowe podsumowania. Dyskusja w niektórych przypadkach była bardzo intensywna, bo zdania na przedstawione tematy – odmienne. Ale cieszy fakt, że uczestnicy mają duży szacunek do siebie i prezentowanych poglądów.