Aktualności
Książka „Europa i Europejczycy. Perspektywy polskiej nauki w XXI wieku. Pamięci Bronisława Geremka” analizuje dorobek profesora Bronisława Geremka w reorientacji polskiej polityki zagranicznej po 1989 roku w kontekście aktualnej debaty na temat przyszłości Europy. Tom zarysowuje również perspektywy polskiej nauki w XXI wieku poprzez analizę myśli politycznej Bronisława Geremka oraz aktualnej debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej.
PLIK DO POBRANIA (jęz. niemiecki): Europa und die Europäer. Im Gedenken an Bronisław Geremek
Monografia pod redakcją Bożeny Gierat-Bieroń i Janusza Józefa Węca składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest analizie myśli politycznej Bronisława Geremka i jego wkładu w reorientację polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa po 1989 roku. Przedmiotem drugiej części jest natomiast aktualna debata nad przyszłością Unii Europejskiej, obejmująca system unijny, jego wartości, tożsamość kulturową, pamięć zbiorową i zieloną transformację. Takie dwutorowe podejście pozwala kompleksowo zrozumieć znaczenie postaci Geremka jako polskiego męża stanu, Europejczyka i wizjonera. Profesor Geremek miał bowiem ogromny wkład w proces zjednoczenia Europy po 1989 roku.
Książka wydana przez Harrassowitz Verlag ukazała się przy wsparciu Fundacji Centrum im. Bronisława Geremka i Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.
Książka jest owocem seminarium naukowego „Europa: rewizje, syntezy, prognozy” poświęconego przyszłości Europy z okazji 90-rocznicy urodzin Bronisława Geremka. Wydarzenie zorganizowane przez Uniwersytet Jagielloński miało miejsce w ramach obchodów Roku Bronisława Geremka ustanowionego w 2022 roku przez Senat RP.