Szkolenie Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy
Jak ciekawie pisać o Europie?
O szkoleniu
Szkolenie Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy to program realizowany przez Fundację Geremka oraz Fundację Gazety Wyborczej na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Program dotyczy wiedzy o Unii Europejskiej oraz praktycznych narzędzi do tworzenia atrakcyjnych treści prasowych i audiowizualnych oraz posiada rozbudowaną część warsztatową. Zajęcia prowadzą eksperci pracujący w ogólnokrajowych mediach, znawcy Unii Europejskiej i eksperci do walki z dezinformacją.
Kto może wziąć udział?
Uczestnikami i uczestniczkami szkolenia są dziennikarze i dziennikarki z Polski w wieku poniżej 35 lat, tworzący treści prasowe, audialne, audiowizualne, multimedialne, do udziału w projekcie zapraszamy także analityków/analityczki danych oraz twórców/twórczynie treści internetowych.
Wymagania:
- Uczestnicy/czki powinni/y mieć mniej niż 35 lat
- Mogą potwierdzić doświadczenie pracy w zawodzie przynajmniej przez rok (praca w redakcji, agencji informacyjnej lub freelancing)
- Mają udokumentowane doświadczenie zawodowe (linki do opublikowanych materiałów, skany publikacji)
- Posługują się językiem angielskim
- Dodatkowym atutem będą ukończone studia kierunkowe lub certyfikat zawodowy
Dodatkowym atutem będzie udokumentowanie zainteresowanie sprawami Unii Europejskiej, a także praca dla lokalnych i regionalnych mediów.
I moduł: 24-26 marca w Warszawie
W dniach 24-26 marca 2023 r. odbył się I moduł Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy, organizowanego przez Fundację Geremka oraz Fundację Gazety Wyborczej na zlecenie Parlamentu Europejskiego. W szkoleniu wzięło udział 20 młodych dziennikarzy i dziennikarek, tworzących materiały pisane, audio oraz audiowizualne.
W ciągu trzech dni poruszyliśmy tematy dotyczące praktycznych aspektów istnienia Unii Europejskiej, wyborów europarlamentarnych 2024, instytucji Unii Europejskiej, kompetencji Parlamentu Europejskiego, wartości europejskich oraz uwarunkowań lokalnych Polski w Unii Europejskiej i tego, jak Polacy postrzegają Unię. Uczestnicy i uczestniczki wzięli też udział w warsztacie pracy reporterskiej w Parlamencie Europejskim, a także wysłuchali prezentacji na temat oferty Parlamentu Europejskiego dla dziennikarzy i dziennikarek. Rozmawiali również o sposobach przeciwdziałania dezinformacji oraz o etyce zawodu dziennikarza.
Młodzi dziennikarze i dziennikarki wzięli także udział w dwóch konferencjach prasowych z posłankami i posłami do Parlamentu Europejskiego. Pierwsza dotyczyła transformacji energetycznej, zielonej energii i ochrony klimatu, uczestniczyli w niej posłanka i poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska i Krzysztof Hetman, a także aktywistka klimatyczna Wiktoria Jędroszkowiak oraz Paweł Wiejski, analityk polityki klimatycznej UE w Instytucie Zielonej Gospodarki. W drugiej konferencji dotyczącej wojny w Ukrainie i przyszłości Unii Europejskiej wzięli udział posłanka i posłowie do Parlamentu Europejskiego: Róża Thun, Robert Biedroń oraz Andrzej Halicki, a także ekspert ds. europejskich Piotr Maciej Kaczyński. Obie konferencje prowadziła Dorota Wysocka-Sznepf, a uczestnicy i uczestniczki szkolenia aktywnie zadawali pytania panelistom.
Dziennikarze i dziennikarki brali też udział w grupowych oraz indywidualnych konsultacjach na temat własnego materiału, który stworzą w ramach zajęć. Materiały, które powstaną, będą oceniane przez komisję, na ich podstawie zostaną wybrane osoby, które wezmą udział w II module szkolenia, które odbędzie się 3 i 4 lipca w Brukseli.
Wśród prowadzących zajęcia byli: Miłosz Wiatrowski-Bujacz, Zosia Wanat, Filip Szulik-Szarecki, Piotr Maciej Kaczyński, Agata Kowalska, Maciej Czajkowski, Michał Sęk, Łukasz Lipiński, Jarosław Kopeć, Piotr Stasiński.
Wyniki kwalifikacji do II modułu Szkolenia
Znamy imiona i nazwiska osób, które wezmą udział w II module Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek. Wyboru (spośród osób uczestniczących w I module) dokonano na podstawie ocen za materiały dziennikarskie (audio, wideo lub artykuł) przygotowane w ramach Szkolenia.
Zaproszenie do udziału w II module Szkolenia otrzymują:
▪️ Marcelina Burzec
▪️ Alicja Dec
▪️ Maria Kosiarz
▪️ Oktawia Kromer
▪️ Seweryn Lipoński
▪️ Łukasz Łaskawiec
▪️ Tomasz Wesołowski
Gratulujemy!
II moduł Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek odbędzie się 3 i 4 lipca w Brukseli.
Publikacje materiałów stworzonych w ramach Szkolenia
Polskie miasta zmagają się z drożejącymi inwestycjami dofinansowanymi z Unii Europejskiej. Koszty rosną – a dotacje nie. Samorządy dzielą projekty na części, próbują ratować unijne pieniądze przerzucając je na inne inwestycje, albo w ogóle wycofują się z realizacji i rezygnują z przyznanych kwot. Szczegóły wyjaśnia Seweryn Lipoński z WTK w swoim podcaście wideo.
Alicja Dec, Radio Emaus: Wyścig z czasem. Jak walczymy o czyste powietrze?
Fotorelacja z I modułu Szkolenia, 24-26 marca w Warszawie




Szkolenie jest realizowane na zlecenie Parlamentu Europejskiego.
Realizatorzy projektu: