Wojownicy Klawiatury

Wojownicy Klawiatury to projekt mający na celu walkę z dezinformacją. Nasza inicjatywa skupiona jest nie tylko na odkłamywaniu zmanipulowanych treści, ale także na budowaniu społeczności zaangażowanej w walkę z fake newsami.

Warto przeciwstawiać się kłamstwom w mediach i nie zostawiać ich bez komentarza. Badania pokazują, że blisko 80% internautów nie weryfikuje przeczytanych informacji. Brak nawyku sprawdzania wiarygodności informacji przyczynia się do tego, że fałszywe treści są wymieszane z prawdziwymi i powielane. Dlatego walczymy z dezinformacją – weryfikujemy”fake-newsy”, sprawdzamy wiarygodność źródeł i pokazujemy mechanizmy rozpowszechniania nieprawdziwych treści. Działamy nie tylko w mediach społecznościowych – prowadzimy szkolenia i warsztaty, bierzemy udział w konferencjach i debatach.

Warsztat dot. walki z dezinformacją prowadzi Filip Szulik-Szarecki, kierownik projektu.

Prowadzimy warsztaty i szkolenia!

Nasze działania nie ograniczają się tylko do publikacji sprostowań – na warsztatach pokazujemy jak samodzielnie weryfikować informacje. Zajęcia są dla osób o różnym stopniu zaawansowania – od podstawowych i otwartych dla większych grup po zaawansowane dla dziennikarzy i researcherów. Pokazujemy przydatne narzędzia pozwalające np. zweryfikować adres mailowy.

Spotykamy się też na żywo, uczestniczymy w licznych wydarzeniach takich jak Igrzyska Wolności, Dzień Solidarności i Wolności czy Kongresie Praw Obywatelskich. Możecie nasz też spotkać np. na Openerze – wszędzie tam gdzie można szerzyć wiedzę o tym jak nie dać się złapać na dezinformację w sieci. Więcej o projekcie na www.wojownicyklawiatury.pl.

Projekt jest tworzony przez Fundację Centrum im. prof. Bronisławą Geremka oraz Polską Fundację im. Roberta Schumana. Wojownicy Klawiatury działają dzięki wsparciu Unii Europejskiej.
Wróć do: Programy